Ahhoz, hogy a gyümölcsök és zöldségek megőrizzék vitamintartalmukat, helyesen kell tárolni azokat. De mely fajták valók a hűtőszekrénybe és hogyan kell őket tárolni, hogy megmaradjon bennük a vitamin?
Vitaminveszteség a helytelen tárolás miatt
A gyümölcsök és zöldségek helyes tárolása
Akinek nincs pincéje, figyeljen arra, hogy a gyümölcsöt ne a meleg szobában tárolja. Minden lakásnak van egy olyan sarka, amely hűvösebb és sötétebb, mint a többi rész. Itt tároljuk a zöldségeket; de soha ne együtt az almával. Mivel az alma az etilén nevű érési hormont termeli, az együttes tárolásnál ez oda vezet, hogy más gyümölcsök is gyorsan túlérnek. Általánosságban a gyümölcsöket és zöldségeket különválasztva tároljuk. A zöldségek – a paradicsomot kivéve – nem tudnak utóérni, csak megromlani. Mivel sok gyümölcsben a növényről való elválasztás után is folytatódik a biológiai érés folyamata, ezért a körülötte lévő zöldségek is gyorsabban megromlanak. A saláta mellett tárolt alma a hűtőszekrényben is gyorsabb bomlásról gondoskodik. A banánokat gyakran mesterségesen bepermetezik ezekkel az érési gázokkal, így a banán mellé se helyezzünk semmi romlandót, pl. fejes salátát vagy uborkát.
Melyik a jobb: a mikró vagy a tűzhely?
A gyümölcsöket és zöldségeket helyes tárolás mellett is mielőbb fogyasszuk el, mivel a vitaminok aránya a friss árunál a legmagasabb. Hatásos trükk a „belső értékek” megőrzésére a fagyasztás. Például az a karfiol, amelyet közvetlenül leszedés után megpucolnak, blansíroznak és mélyhűtenek, több vitamint és másodlagos növényi anyagot tartalmaz, mint amelyet több napig tárolnak a hűtőszekrényben, és csak aztán fogyasztanak el. A blansírozás azt jelenti, hogy a megtisztított zöldséget néhány percre forrásban lévő vízbe teszik, és aztán hideg vízben lehűtik. Ennek során elpusztulnak azok az enzimek, amelyek a tápértéket és az ízt tartósan megváltoztatják, a szín és a ropogósság azonban megmarad.