A zsenge tök sokoldalú felhasználása
Alapvetően kétféle tökkel találkozik magyar vásárló a piacon, zöldségesnél: tavasztól őszig a halvány héjú, hosszúkás alakú főzőtökkel, amelyet spárgatök vagy úritök névvel is illetnek, valamint az ősztől tavaszig, ritkább esetben nyáron is beszerezhető narancsszínű sütőtökkel. Eltekintve attól, hogy mindkét nagy csoportnak számtalan fajtája ismert és kedvelt, az „istengyalulta” (magától szálaira hulló) nyári töktől a hokkaidó tökként is ismert kisméretű, gömbölyű, rendkívül ízletes téli csemegéig, abban biztosak lehetünk, hogy a kapros-tejfölös tökfőzelék a világos héjúból készül.
Bár sokaknak már a főzőtök szóról is azonnal a tökfőzelék, maximum a tökös-mákos rétes jut eszébe, a lényegében éretlen állapotban szüretelt, héjastól is fogyasztható zsenge tök ennél lényegesen változatosabb formában is elkészíthető.
Hogyan érdemes fogyasztanod?
Nyersen vagy préselve a legjobb!
A legnagyobb koncentrációban akkor nyerhető ki a szerves só a zsenge tökből, ha azon frissiben elropogtatjuk, vagy kipréseljük értékes levét (keverhetünk hozzá sárgarépát, almát is), amely természetesen nem egyszerűen a fáradékonyság, krónikus fáradtság ellen hatásos, de a komoly verejtékezéssel járó intenzív sportolás, szaunázás vagy a nagy nyári kánikula idején is létfontosságú. Kutatások bizonyították, hogy a rendszeres friss tök fogyasztása csökkenti a vércukorszintet, ráadásul a köszvénnyel küzdők is bátran ehetik alacsony purintartalma miatt, sőt a hiperaktivitás kezelésében is igen hatékony.
Magas rost- és víztartalmának köszönhetően kifejezetten jótékonyan befolyásolja az emésztést, nagyobb mennyiségben vizelethajtó. A csontritkulás megelőzésében pedig azért játszik fontos szerepet, mert ásványianyag-összetétele segíti a kalcium beépülését a csontokba. Megfelelő arányban tartalmaz nátriumot, mangánt, rezet és cinket. Nyersen fogyasztva viszonylag magas a C-vitamintartalma, de béta-karotin és B1-, valamint B2-vitamin is található benne.
Bár sokan idegenkednek tőle, érdemes kipróbálni salátákban akár vékony karikákra szeletelve, akár apróra kockázva – csakis héjastól! Remekül illik a retekhez, paradicsomhoz, zöld leveles salátákhoz. Mindenképpen próbáld ki, nem fog csalódást okozni és színesítheted vele a salátáidat!
Tavaszi görögös saláta zsenge tökkel
Hozzávalók:
2-3 db zsenge tök (kb. 40 dkg)
2-3 db érett paradicsom
20 dkg fetasajt
1 db kisebb fejes saláta
1 csokor újhagyma
1 kis csokor metélőhagyma (snidling)
1 kis csokor petrezselyemzöld
10 dkg magozott fekete olívabogyó
2 evőkanál extraszűz olívaolaj
1 evőkanál fehérborecet
ízlés szerint só és bors, csipetnyi cukor
Elkészítés:
A zöldségeket megmossuk, a zsenge tököt hámozás nélkül nagyjából 1 cm-es kockákra daraboljuk, csakúgy, mint a paradicsomot és a fetát. A saláta leveleit nagyobb falatokra tépkedjük, az újhagymát felkarikázzuk. A zöldségeket nagy salátástálba halmozzuk, majd hozzáadjuk az olívabogyót. A petrezselymet finomra aprítjuk, a snidlinget ollóval felvagdossuk. Az öntethez az olajat és az ecetet kevés sóval (ízlés szerint csipetnyi cukorral), borssal elkeverjük, majd a zöldfűszerekkel együtt a zöldségekhez adjuk. Alaposan átforgatjuk, azonnal tálaljuk.
A zsenge tök már alakjából és szerkezetéből adódóan is (magjai még nem fejlődtek ki) minden olyan fogáshoz tökéletes, amelybe cukkinit használnánk. Tésztaételekhez, szószokhoz, levesekhez, ragukhoz, lepényekhez, de önmagában grillezve is nagyon finom.
Energikusan és fitten zsenge tökkel
A kisméretű, 18-20 cm hosszúságot elérő halványzöld példányok a legértékesebbek. No nem azért, mert magas tápértékkel rendelkeznek – épp ellenkezőleg! Kalóriában jóllehet igencsak szegény a zsenge tök, és fehérje, valamint szénhidráttartalma is alacsony, de kiemelkedően magas a szerves sótartalma, ami kifejezetten előnyös diétázók, sportolók és egyoldalúan táplálkozók számára. A szerves só, amelyből a vegetáriánusok gyakran hiányt szenvednek, elengedhetetlen az egészséges szervezethez – elsősorban a máj és a hasnyálmirigy működésében játszik kiemelkedő szerepet. Ha nem jutunk elegendő mennyiségű szerves sóhoz, fáradékonynak, levertnek, erőtlennek érezzük magunkat, ami nem egyszerűen tavaszi fáradtságot, de olyan súlyos kimerültséget is eredményezhet, amelyet sokkal jobb megfelelő természetes forrásokból megelőzni, mint gyógyszeresen kezelni.