Tej, sajt, joghurt: Azt gondolnád, hogy mindent tudsz ezekről a termékekről, de nem biztos, hogy így van! Általánosságban a tejtermékek között nincs nagy különbség, hiszen ugyanolyan fehérjékből, zsírokból és szénhidrátokból állnak, csak különböző arányban. Nézzük, melyik tejtermék milyen előnyökkel jár!
Egy új, Dániából származó tanulmány szerint bizonyos tejtermékek jobbak lehetnek szervezetünk számára, és egyedülálló előnyöket nyújtanak. Ismertetünk mindent, amit tudnod kell.
1. A zsírosabb verzió néha jobb, mint a zsírszegény
Egy új, dániai tanulmányban, melynek címe: „Teljes tej mátrix vagy egyetlen tápanyag az egészségre gyakorolt hatások felmérésében”, a kutatók összehasonlították a tejtermékek fogyasztói eredményeit és a tejtermékek tápanyagforrásait, például a fehérjével és a kalciummal összehasonlító tanulmányokat. Amint azt a kutatások is megjegyzik, "a tejtermékek magas minőségű fehérje és kalcium források… azonban a tejtermékek is jelentősen hozzájárulnak az étrendben található telített zsírokhoz, és így a szívbetegségek egyik fő okai lehetnek. Ez a következtetés csak az alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékekre mutatott rá.
A kutatók a tejfogyasztással kapcsolatos korábbi tanulmányit is megvizsgálták, amelyben azt állították, hogy a magas zsírtartalmú tejtermékek jó hatással vannak a szervezetre. Például a joghurt magas zsírtartalmú változatait fogyasztó embereknél 12%-kal alacsonyabb volt a 2. típusú cukorbetegség kockázata, mint azoknál, akik alacsony zsírtartalmú tejtermékeket fogyasztottak.
A tejtermékekkel kapcsolatos kérdés nem az, hogy magas vagy alacsony zsírtartalmút kell-e fogyasztanunk, hanem inkább az, hogyan dolgozzák fel őket mielőtt a polcra kerülnek.
2. Fogyáshoz teljes tejet fogyasszunk
A tejtermékek súlyvesztésre gyakorolt hatásának eredményei ugyanolyan meglepők voltak a kutatás során. A kutatócsoport áttekintette a testtömeg és a testösszetétel vizsgálatát a kalcium bevitelhez viszonyítva. A vizsgálatban egy csoport teljes tehéntejet (3,5%-nál magasabb zsírtartalmú) kapott, egy másik csoport pedig kalciummal dúsított szója tejet, egy harmadik csoport kalcium-karbonát-kiegészítést, és a negyedik csoport kontrollcsoportként szolgált, és nem kapott extra kalciumot.
A kutatók megállapították, hogy "a testtömeg, a BMI és a testzsír legnagyobb csökkenése a teljes tehéntej csoportban volt." A kutatócsoport megjegyezte, hogy a tej „csökkentette az éhséget és a fokozta a teltségérzetet”.
Lehet Te is úgy gondolod, hogy a fogyáshoz a kevesebb zsír-bevitel mindig jobb. Ez viszont nem így van! A zsír fontos szerepet játszhat az étvágycsökkentésben.