Szervezetünk elsőszámú üzemanyaga a glükóz nevű cukor, amelyet az általunk elfogyasztott táplálékban található keményítőből és cukorból állít elő. A glükózt a máj készíti miután a gyomor megemésztette a táplálékot. A glükóz ezután a test sejtjeibe kerül, ahol vagy azonnal elégetjük vagy elraktározzuk az izmokban és a zsírraktárakban későbbi használatra. Ami mindig más az a reakció sebessége: a glikémiás index ezt e sebességet méri. A magas GI-jű ételek gyorsan alakulnak át glükózzá, míg az alacsony GI-jűek lassabban.
Mi köze van ennek az egészségünkhöz?
A hiányzó láncszem az inzulin nevű hormon. Amikor a glükóz a véráramba kerül, az inzulin feladata elszállítani oda, ahol a leginkább szükség van rá. Ha glükóz kis mértékben szabadul fel nincs semmi gond: az inzulin kis mértékben termelődik és van ideje gondolkodni azon, hol van a legnagyobb szükség glükózra és odaszállítani. Ha nagy mennyiségben kerül glükóz a véráramba, a szervezet pánikba esik: nagy mennyiségű inzulint termel, amely gyorsan elszállítja a glükózt a zsírraktárakba, ahol nem tud kárt okozni. Ha az inzulin szintje túl gyorsa megemelkedik, a sejtek egyre ellenállóbbak lesznek vele szemben: egyre több glükóz marad a véráramban, ami gyorsítja az öregedést, sejtpusztulást okoz és lerakódást képezhet az artériákban. Ezenkívül, mivel a sejtek nem jutnak elég üzemanyaghoz, a test újabb és újabb adag inzulint termel, hogy megpróbálja helyrehozni a dolgokat. II. típusú cukorbetegség alakulhat ki.
Helyrehozni a dolgokat
Az alacsony GI-jű diétára való átállás visszafordíthatja ezt a folyamatot: megelőzhetjük a szervezet pánikreakcióját, lecsökkenthetjük az inzulinrezisztencia kialakulásának a veszélyét.
- 1. Magas GI-jű ételeket fogyasztó emberek vérében 76%-kal több triglicerid található, amely a zsír káros formája.
- 2. Homocisztein szint 20%-al csökkent az alacsony GI-jű ételeket fogyasztók körében. A homocisztein nevű amiosav felelős egyes szívbetegségek és az Alzheimer-kór kialakulásáért.
- 3. Magas rosttartalom alapvető az alacsony GI kialakításában. Napi 25-30 g rost csökkenti az emésztőrendszeri rákok kialakulásának a veszélyét.
- 4. Cukor kihagyása- fiatalabbnak látszunk: elősegíti a gyulladások kialakulását, sok szabadgyök kialakulásához vezet. Ezek megtámadják a bőrt feszesen tartó kollagénrostokat-ráncosodás.
- 5. Cukorbetegség rizikója csökken.
- 6. Cukorbetegek a diéta segítségével könnyebben szinten tarthatják állapotukat.
- 7. Rövidlátás kialakulásának csökkentése.
- 8. Inzulinszint csökkentése javíthat az „aknés”, zsíros bőr állapotán.
- 9. A cukros élelmiszerek kikezdik az immunrendszert.
- 10. Mellrák ill. hasnyálmirigyrák és stroke esélyének csökkentése.
- 11. Energiaszint ill. állóképesség drámai növekedése alacsony GI-jű élelmiszerek fogyasztása esetén.
- 12. Szerotonin ( nyugtató hormon ) szintet megemelik az alacsony GI-jű ételek.
- 13. Javul a memória és az összpontosító képesség.
- 14. Termékenység javulása, jobb progeszteron termelés.
- 15. IQ javulása.
- 16. Hosszabb élettartam.