Fehér tea
Kínában a fehér tea Imperial néven is ismert, azaz: császári, mivel a fehér tea fogyasztása több, mint ezer évig csak a császárok kiváltsága volt. A fehér tea természetes antioxidáns tartalma a zöld teában található mennyiség kétszerese. Ezek közömbösítik a káros szabad gyököket, s ez által gátolja a sejtek öregedését. A fehér tea rákmegelőző hatású, mivel flavonoid tartalma megakadályozza a sejtburjánzást. A rendszeres fehér tea fogyasztók ritkábban kapnak szívinfarktust, kisebb mértékben szenvednek szív- és érrendszeri betegségekben. Vérnyomáscsökkentő hatású, továbbá koleszterincsökkentő és érelmeszesedést gátló.
Gyömbér tea
Könnyedén tudunk otthon mi is teát készíteni belőle. 30 g reszelt gyömbért lassú tűzön 1/2 liter vízben főzzünk meg. Kínában megfázásra, influenzára, lázra és a vérkeringés élénkítésére használják.
Jázmin tea
Karcsúsító, zsírcsökkentő hatású. Rendszeres fogyasztása az egyik leghatákonyabb fogyókúrás módszer. A jázmin tea jó hatással van a nemi életre is, mert tömény, illatosító hatásán kívül serkenti a férfi nemi hormonok termelését, közvetlenül hozzájárul a másodlagos nemi jellegek megfelelő fejlődéséhez, fenntartva a férfias külsőt.
Kamilla tea
Mindenki által ismert és kedvelt a kamilla tea. Azt azonban kevesen
tudják, hogy nagy és könnyen felszívódó kalciumtartalmának köszönhetően még a túlérzékenyeknek is jót tesz. Javallott gyulladáscsökkentőként, nyugtatóként, idegerősítőként, görcsoldóként, fájdalomcsillapítóként, de főként izzasztóként.
Lándzsás útifű
Jótékony hatását a gyógyszergyárak is felismerték, köptetőszirupot készítenek belőle. Kiváló baktériumölő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító.
Levendula tea
Egyszerre nyugtat és frissít, de fertőtlenít is, nem utolsósorban hihetetlenül finom illatáról ismeretes. Ha rosszkedv vagy álmatlanság ellen, keverjen össze 1-1 mokkáskanálnyi levendulát, citromfüvet és orbáncfüvet.
Orbáncfű tea
Amikor erőt vesz rajtunk a rosszkedv, az idegeskedés, nyugtatók helyett főzzünk inkább orbáncfűteát. Nemhiába hívták egykoron a „nyugalom növényének”. A nyugtató teakeverékek egyik fő alkotója. Bővelkedik illóolajban, cseranyagban, flavonoidokban (hiperozid), naftodiantronokban (hipericint).
Zöld tea
A zöld tea anyagcsere-serkentő, s így zsírégető hatású. Nem véletlen, hogy Kínában és Japánban nem csak italként fogyasztják a tea zöld fajtáját, de ételekbe keverve csökkentik általa az elhízás veszélyét. A keleti világban régóta ismeretes a baktériumölő hatása is, ezért ott erős hasmenést is egy erős főzetű zöld teával kúrálják. A zöld tea nemcsak belsőleg, de külsőleg is igen hatékony, a fürdővízhez adva például kiválóan gyógyítja a kiütéseket és a különféle bőrbetegségeket.
Neked melyik a kedvenc teafajtád?