Eljött a teázás időszaka. Összegyűjtöttük Nektek a legnépszerűbb teafajtákat, amik közül kedvetekre válogathattok. A teát - akár kedvtelésből isszuk, akár gyógyító hatása miatt - mindig lassan, kortyolva kell elfogyasztani, időt adva magunknak az ellazulásra és a regenerálódásra is.
Teafajták
Ánizs tea
Főzete erős, száraz köhögés alkalmával nagy segítség lehet. Elkészítése nagyon egyszerű. Három teáskanálnyi ánizst törjünk össze mozsárban, majd helyezzük teatojásba, ezt forrázzuk le két-három dl vízzel. Miután langyosra hűlt – teljesen hidegen nem olyan hatásos – fogyasszuk.
Bodza tea
Virágát és termését is előszeretettel használják fel influenza vagy megfázás kezdetén. Nem is meglepő, ha belegondolunk, mi mindent tartalmaz. Teli van glikozidokkal, rutinnal, kvercetinnel, gyümölcse pedig nagyon gazdag C-vitaminban. Hatékonyságát növelhetjük, amennyiben összekeverjük borsmentával, édesgyökérrel és cickafarkkal.
Citromfű tea
Nyugtató-izzasztó hatása miatt fogyasztják leginkább. Ráadásul nagyon jó a gyerekeknek, illetve azoknak, akik nem szeretik a legtöbb gyógynövény jellegzetes, kesernyés ízét. Izzasztó hatása mellett megszabadít a feszültségtől, hathatós segítség idegesség és depresszió esetén is.
Csalán tea
A gyökerétől a szárán és a levelén keresztül a virágáig minden része gyógyító. Már a római legionáriusok is itták főzetét erőnlétük javítására, azóta magas ásványisó- és vitamintartalma is bebizonyosodott. Fogyasztásával ellenállóbbá tehetjük szervezetünket a megfázással szemben, ezenkívül kiváló vízhajtó és emésztést segítő. Tartalmaz flavonoidokat, fahéjsavakat, ásványi anyagokat, aszkorbinsavat, hangyasavat, a szőrökben pedig acetil-kolint, hisztamint, szerotonint.
Csipkebogyó tea
Az összes vad- és kerti gyümölcs közül a csipkebogyó tartalmazza a legtöbb C-vitamint. A benne lévő C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus, immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek az emésztésben segítenek, ezenkívül bőven tartalmaz cukrot, alma- és citromsavat, cseranyagokat és A-vitamint.
A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Jó tanács: ne forrázzuk, főzzük, csak langyos vízben áztassuk, hogy a vitaminok ne menjenek tönkre.
Eukaliptusz tea
Ez a köptető, serkentő, antibakteriális, fertőzésgátló, bőrizgató növény Ausztráliában őshonos. Egyes fajtáinak levele nagy mennyiségben tartalmaz értékes illóolajat, mely a mellkasba dörzsölve segít a légzési nehézségek csillapításában. A leveléből készült forrázat viszont a meghűléses megbetegedések, köhögés alkalmával lehet hasznunkra.
Édeskömény tea
Hosszan tartó köhögés megszüntetése érdekében készíthetünk belőle szirupot is. Teaként is kiváló és finom. Köptető hatásán kívül számos hasznos tulajdonsága van: görcsoldó, szélhajtó, vizelethajtó, és ami a téli, depressziós időszakban talán a legfontosabb: serkentő hatású.