Ha azt hitted, hogy a kevés alvást megúszod egy kis éhségérzet növekedéssel és jóllakottságérzet csökkenéssel, akkor sajnos el kell, hogy keserítselek. Emellett ugyanis testünk energiafelhasználása is mérséklődik, kevesebb kalóriát égetünk el, az anyagcserénk pedig lassul. És mielőtt legyintenél, hogy nem eszik olyan forrón a kását: sajnos már egy rossz éjszakát követően is érzékelhetők a negatív következmények.
Az American Journal of Clinical Nutrituon tanulmánya alapján a normál alvók energiafelhasználása nyugalmi állapotban 5 százalékkal magasabb volt, mint a kialvatlan társaiknak. Ugyanez az arány az étkezések után még inkább szembetűnő: itt a kipihent páciensek energiafelhasználása már 20 (!) százalékkal volt magasabb.
Ráadásul miközben az energiafelhasználásunk csökken, a stresszhormon szintünk nő. A feszült, nyugtalan időszakokat pedig jó néhányan szintén hajlamosak evéssel kompenzálni. Ördögi kör. És akkor még nem beszéltünk olyan tényezőkről, mint alváshiányt követő megemelkedett vércukorszint vagy a rendszeresen rosszul alvók és a diabétesz kialakulása közötti összefüggés.
Több idő, több evés!
Ezt szinte magyarázni sem kell. Ugye veled is előfordult már, hogy sokáig maradtál fenn, az éjszaka közepén pedig egyszer csak eszedbe jutott, hogy vajon akad-e egy kis nassolnivaló a hűtőben? Az elv pofonegyszerű, minél több időt töltesz ébren, annál nagyobb a valószínűsége az evésnek.
Egészségtelenebb ételek :
Aranyszabály, amit a diéta alatt tarts be: soha ne vásárolj élelmiszert kimerülten! Tudniillik, ha fáradtan megyünk bevásárolni, nagyobb az esélye, hogy magasabb kalóriatartalmú, egészségtelen ételeket fogunk választani.
Nagyjából ugyanaz a szituáció játszódik le ilyenkor, mint amikor üres hassal mész ki a boltba. A végeredmény általában az, hogy mindenféle felesleges pluszról meggyőzöd magad, amit később legszívesebben már visszacsinálnád.
Hiába töltesz el az ágyban 7-8 órát, ha a minőségi alvásidőd ennek csak a töredéke. Az alvás az agyunk és a testünk tápláléka, ha azonban nem a testalkatodnak és alvási pozíciódnak megfelelő matracot használsz, könnyen lehet, hogy nem leszel kipihent.
A kialvatlanság pedig a testsúlyunkkal kapcsolatosan a fenti következményekkel jár. Szóval nem csak azok veszélyeztetettek, akik önszántukból nem fekszenek le időben, hanem akik ugyan helyes mennyiségben, de nem optimális körülmények között pihennek.
A jó matrac feltétele az alvás és a fogyókúra kapcsolatának. A jó matrac itt is nagyon fontos!
Az alváshiány és testsúly kapcsolatában a legrosszabb szerintem az, hogy a leírt összefüggésekkel rengetegen nincsenek tisztában. És mivel így csak lassabban van a fogyókúrának látható hatása, kudarcként élik meg a teljesítményüket, csökken az önértékelésük és a valódi probléma megoldása helyett csak súlyosbodik a helyzet. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne az edzés és a táplálkozás mellett odafigyelni az egyik legalapvetőbb biológiai szükségletünkre, arra, hogy aludjuk ki magunkat éjszaka!
Szerző: Suba Krisztina – Személyi Edző