Az alacsony szénhidráttartalmú étrend korlátozza a szénhidrátbevitelt. A szénhidrát helyett fehérjét, egészséges zsírokat és rengeteg zöldséget kell fogyasztani. De pontosan mit ehetünk egy ilyen étrend alatt? Mutatjuk!
A szénhidrátok a három fő tápanyag-típus egyike, amelyet a szervezet megfelelő működése miatt kell bevinnünk. A másik kettő tápanyag a fehérje és a zsír. A szénhidrát adja a szervezet energiáját. A szervezetünk ezeket a szénhidrátokat vagy azonnal felhasználja, vagy elraktározza, hogy később tudja hasznosítani. Ha a szervezet nem fordítja azonnal energiára a szénhidrátot, akkor az izomban és a májban tárolja el, hogy később felhasználhassa. Ha azonban a szervezet a tárolt szénhidrátokat nem használja fel a későbbiekben, akkor zsírrá alakulnak át. Ez általában akkor következik be, ha túl sok szénhidrátot vittünk be a nap folyamán, és nem mozogtunk mellé eleget.
Annak érdemes követnie az alacsony szénhidráttartalmú étrendet, aki fogyni, szálkásodni szeretne, vagyis a testzsír százalékát minél jobban csökkenteni szeretné. Ha a test nem kap szénhidrátot, akkor nem tárol felesleges zsírt. Ez a lényeg.
Tippek az alacsony szénhidráttartalmú diétához
Habár meg kell jegyezni, hogy egy alacsony szénhidráttartalmú diétát követni nem egyszerű. Mivel a napi szénhidrátbeviteled jóval csökkenteni kell a mostanihoz képest, várhatóan éhes és fáradt leszel az első időszakban. Ezért kell megfelelő tápanyagtartalmú diétát követni, hogy ezt elkerüljük. Tehát megfelelően pótold a hiányzó szénhidrátot főleg fehérjével. A következő tippek segíteni fognak az étrend betartásában, ezzel segítve a fogyást.
1. Tudnod kell, hogy mely élelmiszerek alacsony szénhidráttartalmúak
Az alacsony szénhidráttartalmú élelmiszerek a következők:
- sovány húsok, például bélszín, csirkemell vagy sertéshús
- hal
- tojás
- leveles zöld zöldségek
- karfiol és brokkoli
- diófélék és magvak
- olajok, például kókuszolaj, olívaolaj és repceolaj
- néhány gyümölcs, például alma, áfonya és eper
- édesítetlen tejtermékek, beleértve a sima teljes tejet és a görög joghurtot
2. Ismerd meg az ételek pontos szénhidráttartalmát
A legtöbb alacsony szénhidráttartalmú étrend napi 20-50 gramm szénhidrátot tesz lehetővé. Emiatt elengedhetetlen, hogy az alacsony szénhidráttartalmú étrendet követő emberek olyan ételeket válasszanak, amelyek alacsonyabb szénhidráttal rendelkeznek, de adagonként magas tápértékűek.