Nagyon sokan kihagyják sajnos az edzés előtti bemelegítést és az edzés utáni levezetést, nem is gondolják, hogy mekkora kárt tehetnek ezzel magukban. A most következő cikkben elmondom, miért olyan fontos ez a két művelet!
Először is nézzük meg az edzés előtti bemelegítés értelmét
„A szervezet alapjáraton a napi életvitelnek megfelelő üzemi hőmérsékleten teszi a dolgát. Egy kellemes homeosztázisban létezik mindaddig, míg ki nem zökkentjük belőle valami olyan ingerrel, ami a korábbiakhoz képest számára fokozott kihívást jelent.”
- Felkészíti a szervezetet a terhelésre
- Nem csak az izomzatot, az idegrendszert is előkészíti a mozgásra és a koncentrációra. Sokszor érkezünk meg úgy az edzésre, hogy percekig még az utolsó telefonbeszélgetésünk vagy az aznapi problémák járnak a fejünkben.
- A bemelegítés alatt ízületi folyadékot termelünk, ami megvéd minket a sérülésektől és az ízületi kopástól. Úgynevezett „kenőanyaggal” lát el minket, ami az ízületi kopások ellen is védelmet nyújt.
- A szervezetünk fokozott hőtermelésbe kezd.
- A fokozott mozgás hatására bizonyos kémiai vegyületeket termelünk, ennek köszönhetően figyelmünk élesebb lesz, és sokkal jobban kezdünk el figyelni a saját testünkre is.
- Segít továbbá a folyadékháztartást fenntartani. Az izmokat a fokozott fizikai igénybevételhez megfelelő mennyiségű vérrel ellátni.
- Milyen a jó bemelegítés, hogyan melegítsek be?
A bemelegítésnek több fajtája is létezik!
- Melegíthetünk általános gimnasztikai gyakorlatokkal (laza futás, szökdelések, törzshajlítás, térdhúzás, karkörzés, fejkörzés, ízületek átmozgatása dinamikusan, stb.)
- Bemelegíthetünk sportág specifikusan is, ami azt jelenti, hogy azokat a mozdulatokat gyakoroljuk, amiket az általunk űzött sportágban is használunk (dobómozdulatok, elugrások, rúgómozdulatok, befordulások, ütések, stb.)
Meddig tartson a bemelegítésünk?
Nagy általánosságban azt mondhatjuk, hogy legalább 10 perc legyen. Egy komolyabb meccs előtt a bemelegítés akár a fél órát is meghaladhatja, nyújtással és mentális ráhangolódással együtt. Ezért ez az idő teljesen személyre szabott, a terhelés mértéke és egyén fizikai, pszichés állapota határozza meg. Ha fáradtabbak vagyunk, a bemelegítésünk is legyen hosszabb.
Ízületrendszerünk nagyon sérülékeny, az izomzatunkban pedig egészen apró, mikro-sérüléseket okozhatnak a bemelegítés nélkül végzett gyakorlatok. Sokszor nem is az izom, hanem az idegrendszer (ideg-izom kapcsolat) hiánya okozza a sérülést. A bemelegítés tehát nagyon fontos azért is, hogy mentálisan is rákészítsen minket a mozdulatok begyakorlására. A bemelegítés végén megnyújthatjuk a főbb izomcsoportjainkat is! Tartsuk fejben és figyeljünk arra, hogy a bemelegítés nem az edzés fő része, így végezzük lassabban, megfontoltan és könnyedén. Ne ebben akarjunk elfáradni, arra majd ott lesz a ránk váró 1-1,5 órás terhelés, ahol kamatoztathatjuk a bemelegedett, ruganyos izmainkat!:-)