A cink egyike azon ásványianyagoknak, melyek fontos szerepet töltenek be az immunrendszer megfelelő működésében, a növekedésben és a fejlődésben. A napi ajánlott bevitel belőle a férfiak számára 11mg, míg a nők számára 8mg. Korábbi cikkünkben már bemutattunk 10 ételt, melynek cinktartalma igazán magas, most pedig mégtovább bővítjük a listát és összefoglaljuk, milyen ételeket érdemes fogyasztanod, hogy immunrendszered igazán megerősödjön!
No.11. Kakaópor (cukrozatlan)
100 grammja 6.81mg cinket tartalmaz, mely a napi ajánlott bevitel 62%-a, egy adag, azaz egy evőkanál (5.4g) elfogyasztásával pedig az ajánlott beviteli érték 3%-át, azaz 0.37mg cinket vihetünk be szervezetünkbe.
Akárcsak a csokoládé, a kakaó is lehet egészséges, attól függően, hogy cukrozott, vagy cukrozatlan változatáról beszélünk. A cukrozatlan kakaópor jelentős mennyiségű ásványianyagot tartalmaz, kiemelkendően jó forrása a magnéziumnak és a réznek.
No.12. Csirkeszív (nyers súly)
100 grammja 6.59mg cinket tartalmaz, mely a napi ajánlott bevitel 60%-a, egy adag, azaz 6.1g elfogyasztásával pedig az ajánlott beviteli érték 4%-át, azaz 0.40mg cinket vihetünk be szervezetünkbe.
Általánosságban a bensőségek, mint például a máj, a vese, vagy a szív rendkívül táplálóak. A csirkeszív egyike a cink legkiemelkedőbb forrásainak, ráadásul vastartalma is igencsak magas.
No.13. Fenyőmag
100 grammja 6.45mg cinket tartalmaz, mely a napi ajánlott bevitel 59%-a, egy adag, azaz 28g elfogyasztásával pedig az ajánlott beviteli érték 17%-át, azaz 1.83mg cinket vihetünk be szervezetünkbe.
Bár a fenyőmag leginkább a pestoban betöltött funkciójáról, ott szolgáló különleges ízéről ismert, használata világszerte egyre elterjedtebb. A fenyőmag világunkban szinte bárhol megterem, és minden ételnek gazdag, vajas ízvilágot biztosít. Amellett, hogy cinktartalma magas, egyéb ásványianyagokban és vitaminokban is gazdag.
No.14. Bárányhús (sovány)
100 grammja 6.08mg cinket tartalmaz, mely a napi ajánlott bevitel 55%-a, egy adag, azaz 170g elfogyasztásával pedig az ajánlott beviteli érték 95%-át, azaz 10.34mg cinket vihetünk be szervezetünkbe.
Bár a bárányhús cinktartalma nem olyan magas, mint a marháé, mégis egy jó alternatívája az ásványianyag bevitelének. Mint minden hús, a bárány is fehérjében, vasban és B-vitaminokban is gazdag. Érdekesség, hogy a legelőn nevelt bárány húsa jelentős mennyiségű omega-3 zsírsavat is tartalmaz.
No.15. Vadrizs (nyers súly)
100 grammja 5.96mg cinket tartalmaz, mely a napi ajánlott bevitel 54%-a, egy adag, azaz fél csészényi (80g) elfogyasztásával pedig az ajánlott beviteli érték 43%-át, azaz 4.77mg cinket vihetünk be szervezetünkbe.
A világ nagyrésze a fehér rizst kedveli, teljesértékű változatai azonban – mint például a vadrizs vagy a fekete rizs – nagyobb mértékben tartalmaznak tápanyagokat. Érdekesség, hogy a vadrizs inkább tartozik a magvak családjába, mintsem a gabonafélék közé.
No.16. Kesudió
100 grammja 5.78mg cinket tartalmaz, mely a napi ajánlott bevitel 53%-a, egy adag, azaz 28g elfogyasztásával pedig az ajánlott beviteli érték 15%-át, azaz 1.64mg cinket vihetünk be szervezetünkbe.
A kesudió egyike a legkedveltebb dióféléknek, ami nem is meglepő lágy és vajas ízével, melyet egy csipetnyi só csak még inkább kihangsúlyoz. Cinktartalmuk mellett réz- és tápanyagtartalmuk sem
No.17. Pasztrami marhahús
100 grammja 4.98mg cinket tartalmaz, mely a napi ajánlott bevitel 45%-a, egy adag, azaz 28g elfogyasztásával pedig az ajánlott beviteli érték 13%-át, azaz 1.39mg cinket vihetünk be szervezetünkbe.
Azok kedvéért, akik nem ismerik a pasztramit, eláruljuk, ez a füstölt marhahús egy különlegesen fűszerezett változata. Készülhet disznóból és marhából, mindenképp sokféle fűszert kap, aztán pedig megfüstölik. Mivel az elsődleges összetevője a marha, kitűnő cinkforrás.