A csokoládé egészséges
A csokoládé, mint orvosság régen
Már az aztékok is abban hittek, hogy a csokoládé fogyasztása erősíti a szervezetet, amit aztán a spanyolok a recepttel együtt hazavittek, és nem csupán élvezetből, hanem jótékony hatása miatt is itták. Az orvosok Európa-szerte variáltak az összetevőkön annak függvényében, hogy milyen betegséget akartak kikúrálni. Az összetevők között gyógynövények, virágok, magvak voltak, de néha a rosszízű gyógyszereket is ebbe keverték el, hogy ihatóbbak legyenek.
A csokoládé élettani hatásai napjainkban
A csokoládéevésről a legtöbb embernek az elhízás, a cukorbetegség jut eszébe. Pedig ha mértékkel fogyasztjuk, és odafigyelünk a minőségre (például ha azt olvassuk egy csokin, hogy kakaóval ízesített, az nagyjából 5% valódi kakaóport jelent, ami hivatalosan nem is számít csokoládéterméknek), akkor igenis egészséges. Több, mint 300 komponense van, a tudósok pedig a mai napig újabb és újabb, a szervezetre kedvező hatását fedezik fel.
Egyes csokoládék, melyeknek a tiszta kakaótartalma magas, jót tesznek a szívnek, mert tele vannak antioxidánsokkal. Elősegítik a szívbetegségek leküzdését, mivel megakadályozzák a sejtkárosodást, helyreállítják a beteg sejteket. Azok a csokik, amik csak kakaóvajat tartalmaznak, egyéb zsírokat nem, növelik a jó koleszterin (mert van rossz is) szintjét a szervezetben, ami a szív körül található erek megtisztításáért felelős. Minél magasabb a kakaótartalom, annál egészségesebb a csokoládé, mivel a tejcsokiban kevesebb a kakaó, de több a kalória és a telített zsír (példával szemléltetve: 28 gramm sötét csokoládé előállításához 12 db kakaóbab szükséges, míg ugyanennyi tejcsokoládéhoz csupán 4 db). Ráadásul a kakaóbab az általunk fogyasztott ételek között a leggazdagabb magnéziumforrás. Mindezek mellett a kakaóban található theobromin és anandamid, amik stimulálják az agyat, ezzel elősegítik az éberséget és a boldogság érzetét és csökkentik a fájdalomérzetet, ezáltal kiváló antidepresszánsok. Sőt, egy flavanolok nevű kémiai anyagot is tartalmaz, ami fokozza az agy vérkeringését és jó hatással van a memóriára.