Vörösbor
A fogyókúrázók köreiben köztudott, hogy a siker érdekében mindenképpen érdemes korlátozni a folyékony kalóriákat. Az alkohol grammonként 7 kalóriát tartalmaz, ami természetesen nagyon hamar megsokszorozódik, és persze jól is csúszik. Sokan éppen ezért kénytelenek lemondani kedvenc pohárkáikról egy hosszú nap végén.
A borok kedvelőinek azonban nem kell aggódniuk, különösen, ha a vörösborok iránt rajonganak. A Washingtoni Állami Egyetem egyik tanulmánya szerint a vörösborokban található polifenolok (úgymint a rezveratrol) segíthetnek megelőzni az elhízást, mert serkentik az anyagcserét. A legtöbb polifenolt az egész szőlőszemekben találták, de ennek egy része természetesen a borokba is átkerül.
Félreértés ne essék, az alkohol önmagában egyáltalán nem segít a fogyásban, azonban a vörösbornak vannak bizonyos jótékony hatásai az egészségre, ha az ember kellő mértékkel fogyasztja. Ne igyál éhgyomorra, ügyelj a mennyiségekre, és, ha mindenképpen alkoholt kívánsz, akkor egy 120 kalóriás pohárnyi vörösbornál húzd meg a határt a cukros, édesített koktélok helyett.
Kávé
Sokan el sem tudnák képzelni a reggeljeiket kávé nélkül, mégis kevesen tudják, hogy kedvenc sötét italuknak mennyi jótékony hatása is van valójában. A kávé serkenti az agy és az idegrendszer működését, ráadásul olyan antioxidánsokat is tartalmaz, amelyek elősegítik a glukóz anyagcseréjét – korlátozza az étvágyat és csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélyét.
A koffeines kávé a hőtermelést és a test zsírégető képességét is fokozhatja, javítva ezzel a futás, kerékpározás, és más állóképességi gyakorlatok közbeni teljesítményt.
Hasonlóképpen az alkoholhoz, a kávé sem közvetlenül segíti a fogyást, azonban már általános jótékony egészségügyi hatásai miatt is érdemes lehet hozzáadni egy csészével a reggelihez. Egy 2014-es, 36 tanulmányt vizsgáló értékelés megállapította, hogy azokat veszélyeztetik legkevésbé a szívproblémák, akik reggelente rendszeresen megisznak egy csésze kávét.
Fontos észben tartani, hogy két kávé között rengeteg különbség lehet. A legtöbb pozitív hatást a feketekávékhoz kötik, nem pedig azokhoz a gyorsan összedobott italokhoz, amelyeket az ember egy automatából vagy egy gyorsétteremben kap meg. Érdemes kerülni az ízesített, túlárazott kávékat is.
Étcsokoládé
Az étcsokoládé nem csak a stressz enyhítésére ideális, hanem segít szabályozni a cukros édességek utáni sóvárgást is. Az erős stressz hajlamos megemelni a kortizolszintet – ez a hormon felel az éhségért és az érzelemből fakadó kényszeres evésért.
Az étcsokoládé kakaótartalmának köszönheti jótékony hatásait, amelyeket már több tanulmány is bizonyított. Segíthet például javítani az agy vérkeringését, illetve enyhítheti a szívbetegségek veszélyét is a koleszterinszint, a vércukor és a vérnyomás csökkentésével. Minél magasabb egy étcsokoládé kakaótartalma, annál egészségesebbnek tekinthető – de persze, mint mindent, ezt is csak mértéktartással ajánlott fogyasztani!