Az elmúlt évek során az étkezés helyettesítése meglehetősen népszerű dolog lett. Mindenhol, az egészségügyi élelmiszer-piacoktól a kényelmi üzletekig, minden formában megtalálhatók – energia szeletek, shakek formájában. De pontosan mit is jelent az étkezés helyettesítése? Milyen gyakran fogyaszthatjuk őket? Most összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat!
Mi az étkezés helyettesítése?
Egyszerűen fogalmazva, az étkezés helyettesítését kényelmesen, előre csomagolt termékek által tudjuk megtenni. Miután elsődlegesen ezeket sportolóknak forgalmazták, az étkezési helyettesítők most már a mindennapok részét képzik, és többféle módon állítják elő őket - a legnépszerűbbek az energia szeletek, italok és levesek. Néhány étkezési helyettesítő a vitaminok és ásványi anyagok teljes spektrumát tartalmazzák, míg egyesek egyszerűen a kalória, a szénhidrát és a fehérje optimális mennyiségének biztosítására összpontosítanak.
Kinek érdemes étkezést helyettesítenie?
Szinte bárkinek. Az étkezés helyettesítésének szépsége a kényelem. A zsúfolt menetrendek és a mindennapi rutinok miatt nem mindig reális a kiegyensúlyozott étkezés megtervezése, hiszen időt vesz igénybe. Az étkezés helyettesítése megkönnyíti a test táplálékkal való feltöltését útközben, és segít minimalizálni annak esélyét, hogy az éhség következtében betérjünk egy gyorsétterembe, vagy egy automatából vásároljunk vagy egyéb egészségtelen termékekre fanyalodjunk.
Az étkezés helyettesítése jó a fogyáshoz?
A legtöbb étkezési helyettesítő 200-400 kalóriát és elegendő mennyiségű fehérjét és rostot tartalmaz ahhoz, hogy teljes mértékben telítve érezzük magunkat, ami kulcsfontosságú a fogyás során. Az étkezés helyettesítései azonban nem jelentenek hosszú távú megoldást a fogyás számára, és a „valódi” étkezésekre is szükség van a fogyás során. Sokan élvezik az evés viscerális élményét, amelyet az étkezési helyettesítők nem kínálnak. Itt megemlítenénk, hogy tehát az étkezés helyettesítését nem szabad több étkezésre kiterjeszteni. Inkább a 10 órait, az uzsonnát vagy a vacsoránkat váltsuk ki ezekkel a kiegészítőkkel. A főbb étkezéseket, mint a reggelit és az ebédet valódi táplálékból vigyük be.