Évtizedek óta elfogadott tény, hogy a fogyáshoz muszáj számon tartani a bevitt és leadott kalóriákat. Ez alapjában egy valójában logikus gondolkodásmód, azonban egyre több kutatási eredmény is azt bizonyítja (és ehhez nem kell tudósnak lenni), hogy a kalóriaszámlálást lehetetlen precízen kivitelezni.
Dr. David Ludwig endokrinológus, kutató és Harvard egyik professzora a Cleanplates-nek adott interjújában elmondta, hogy szakvéleménye szerint a kalóriaszámlálás egyszerűen nem működik:
„Persze, ha az ember kevesebbet eszik és többet mozog, az némi rövidtávú fogyást eredményezhet. De a test erre fokozott éhséggel és lassabb anyagcserével vág majd vissza, ami a kudarc receptje.”
Hozzátette továbbá:
„Összetett technológia nélkül még egy szakképzett táplálkozási szakértő sem képes pontosan 350 kalórián belülire megállapítani a napi kalóriabevitelét. Egy ekkora napi kalóriatöbblet csupán néhány éven belül súlyos elhízáshoz vezetne. Ha a kalóriaszámlálás annyira fontos lenne a súly szabályozásához, akkor hogy voltak képesek az emberek megőrizni egészséges testsúlyukat, mielőtt egyáltalán tudták volna, hogy mik azok a kalóriák?”
Dr. Ludwig fogyókúrás programja, az „Always Hungry?” az inkább étrend megváltoztatásáról, mint a bevitt kalóriák korlátozásáról szól, illetve hozzátartoznak bizonyos életviteli változtatások, úgymint a stressz csökkentése és az alvás minőségének javítása.
„Programunk célja az inzulin hormonok szintjének csökkentése, illetve a krónikus gyulladás enyhítése” jegyezte meg a szakorvos. „Amikor ezek megoldódnak, javulni kezd az anyagcsere is, és így a fogyás a kínlódás nélkül is megtörténhet.”
Dr. Ludwig szerint előírt étkezési szokásai segíthetnek evés utáni sóvárgás visszaszorításában, az éhség szabályzásában, az energiaszint serkentésében, illetve az olyan krónikus betegségek kivédésében, mint a cukorbetegség.