A sikeres fogyás elsődleges szabálya, hogy megértsük testünk működését, a jojó effektus elkerülése érdekében. Tudnunk kell, hogy mi az, amire valóban szüksége van szervezetünknek és mi az, ami leépíti. Ha ez sikerül, akkor már a céltáblához igencsak közel vagy!
Fogalmak, melyek gyakran elhangzanak, mégsem ismerjük!
Ezekkel a fogalmakkal szinte minden egészséges életmódról és táplálkozásról szóló cikknél olvashatjuk, de ha megkérdeznék, hogy pontosan mit is jelentenek, akkor bizony bajban lennénk!
Emésztés
Összetett tápanyag molekulák kisebb alegységekre való kémiai bontása, emésztőenzimek segítségével a tápcsatorna üregeiben. A fehérjéket aminosavakra, a szénhidrátokat egyszerű cukrokra, a zsírokat zsírsavakra és glicerinre bontjuk az emésztés folyamán.
Felszívódás
A tápanyag molekulák átjutása a tápcsatornából a vérkeringésbe. Ez a transzport a gyomor és bél falában található hajszálereken keresztül valósul meg. A véráramba jutott tápanyagok, a keringés által szállítódnak felhasználásuk helyére.
Kiválasztás
Bomlástermékek eltávolítása a szervezetből, a tápcsatorna falán keresztül, a széklettel ürítve.
Fontosak a fehérjék!
Ezt bizonyára már sokat hallottad, de valójában sosem láttad át (ha csak nem tanultál anatómiát), ezért most segítek egy kicsit!
Röviden a fehérje útja:
Szájüreg, garat, nyelőcső, gyomor (itt részlegesen emésztődik), vékonybél (teljesen megemésztődik és felszívódik), vérkeringéssel az izomsejthez szállítódik.
Most pedig nézzük, hogy mi zajlik pontosan a fenti útvonalat követve:
A fehérjék nagy molekulájú, nitrogéntartalmú, szerves anyagok, melyek építőelemei az aminosavak. 22 féle aminosav szükséges a szervezet számára, ebből 8 esszenciális, nem állítható elő testünkben, tehát a táplálékkal kell bevinnünk. A többi 14 nem esszenciális ezeket szervezetünk állítja elő.
A két aminosavból felépülő molekulákat polipeptideknek nevezzük, míg a száznál többet tartalmazókat fehérjéknek. Eddig tiszta sor, ugye?
A fehérjék emésztése a gyomorban megkezdődik a pepszin nevű emésztőenzim segítségével, majd a vékonybélben a tripszin nevű enzim segítségével végbemegy a teljes emésztődés.
A fehérjék kalirongén anyagok, de nem energiaszolgáltatási célból van rájuk szükség. Funkciójuk a hormonális feladatok, immunológiai folyamatok, enzimfunkciók betöltése, és szállító folyamatok megvalósítása.