Tehát a fehérjéknél tartottunk!
Nem tárolja szervezetünk a fehérjéket, ezért minden nap táplálékkal, esetleg táplálék-kiegészítővel kell bevinni a megfelelő mennyiséget, amit átlagember esetében, 1,0 gramm/testsúlykilogramm, sportolóknál 1,5-2,0 gramm/testsúlykilogramm.
A fehérjéket csak szélsőséges helyzetekben hasznosítja szervezetünk energiaszolgáltatóként, de igyekezzünk ezt az állapotot elkerülni és zsírokkal, szénhidrátokkal biztosítani a szükséges energiát.
12-13 órás fehérjehiányos táplálkozás esetén már beindul a fehérjebontás, amelyet az izmokból von el a szervezet.
A másik helyzet, amikor túl hosszú időn keresztül végzünk, intenzív fizikai munkát. A három órát meghaladó edzések után, de súlyzós edzéseknél már 120 perc után is bekövetkezhet.
Megfelelő folyadékpótlás
Igyekszem nem a sablonszövegeket írni, de az egészséged érdekében emlékeztetnélek kell arra, hogy mennyire fontos napi folyadékbevitel! Az idő előrehaladtával testünk veszít a folyadéktartalmából, és jól gondolod, mert bizony ez időskori ízületfájdalmak mögött.
De mivel a fogyáshoz vezető utat szeretném bemutatni, ezért fontos kiemelnem, hogy a megfelelő folyadékbevitel már fél siker! Egyrészt kevesebbet fogsz enni, másrészt az anyagcserére is pozitív hatással lesz.
Nincs éhezés, szénhidrátmegvonás!
Alapanyagcsere átlagos mértéke 1300-1600 kcal/nap. Ezt az energiamennyiséget mindenképp biztosítani kell a szervezet számára, ha nem szeretnénk rontani alapvető életfolyamataink hatékonyságán.
A fogyáshoz szükséges energiahiányt mozgással, sportolással, fizikai munka végzésével tudjuk előidézni. Természetesen megoldható a fogyás sportolás nélkül is, viszont azzal számolnunk kell, hogy mivel kevesebb kalóriát égetünk el, kevesebb kalóriát is vihetünk be a szervezetünkre. Többek között ezért is engedhetik meg a rendszeresen sportolók maguknak a csalónapot.