A fogyás akkor hatékony igazán, ha maradandó is. Minek kínoznád magadat szigorú fogyókúrákkal hetekig csak azért, hogy utána néhány nap alatt visszanyerd korábbi súlyodat? A maradandó fogyáshoz életmódváltásra lesz szükség. Nem kell megijedni, nem óriási változtatásokról van itt szó. Tudományosan bizonyított tény, a vízbevitel, vagy a napi lépésszám fokozása, illetve egyéb apróságok sokat segíthetnek az extra kilók leadásában és távoltartásában. A fogyás nem egy lineáris dolog, és az ember néha akaratlanul felszed egy keveset, főleg, ha valamiért átmenetileg szünetelteti a mozgást. Szóval mit tehetsz annak érdekében, hogy ne térj le a fogyás ösvényéről? Íme néhány hasznos tipp ehhez!
1. Válts gondolkodásmódot
Az ember fiatalkori egészségügyi szokásai nagyon mélyen belevésődnek a személyiségébe. Amikor megpróbálsz lefogyni, a változásokat mind újdonságokként éled meg, és tele vagy reménnyel, hogy sikerülni fog. Egészen izgalmas lehet máshogyan vagy más dolgokat enni, különösen, ha nem csak a mérlegen látod a változást, hanem a közérzeteden is tapasztalod azt.
A baj akkor üt be, amikor a régi, beivódott szokások visszatérnek a kezdeti fellángolás után, és ebéd után inkább leülsz sorozatot nézni ahelyett, hogy kimennél sétálni egy kicsit.
Ha szeretnéd elkerülni az ilyen visszaeséseket, akkor egy új gondolkodásmódra lesz szükséged. A fogyáshoz nem kell az egész eddigi életedet lecserélned, hanem kis változtatások során kell elérned kívánt testsúlyodat. Ha ezek a változtatások szokásaiddá válnak, akkor az új súly megtartása sem jelent majd problémát.
Te ismered a legjobban magadat – gondolkodj el rajta, hogy hogyan szoktathatod át magadat az egészségtelen szokásokról az egészségesebbekre, de ne egyszerre, hanem lépésről lépésre. Például ahelyett, hogy minden étkezésedhez üdítőt innál, kezdj el naponta két étkezéshez inkább vizet inni, és így tovább. Hétvégente ne rendelj magadnak vacsorát, hanem próbálj meg elkészíteni magadnak valamit otthon, egészségesebb hozzávalókból.
2. Készíts ütemtervet
Ha szeretnéd megkönnyíteni fogyásodat, illetve az egészségesebb szokásokra való átállásodat, érdemes egy étkezési ütemtervet összeállítanod magadnak.
Szervezeted a nap bizonyos pontjaiban igényli a táplálkozást. Ilyenkor indul be az anyagcseréd, hogy feldolgozza az élelmiszereket. Ha a testedet hozzászoktatod egy adott étkezési rendhez, akkor egy idő után megtanulja, hogy nem kell mindent elraktároznia a testedben. A rendszeresített étkezési szokások továbbá segítenek megőrizni a hormonok és a vércukorszint egyensúlyát is.
Mindehhez elég egyszerűen megszabnod magadnak, hogy mikor eszel majd nap közben, de ha igazán alapos szeretnél lenni, akkor akár egy egész napot is megpróbálhatsz kinevezni a következői heti étkezés megtervezésére és a fogások előkészítésére.
Mindenkinek vannak őrült, rohanós napjai. Ilyenkor az embernek sem ideje, sem kedve nincs ahhoz, hogy az egészséges étkezéssel foglalkozzon, így azt eszik, amit tud, vagy amihez épp hangulata van. Ha van egy bevett étkezési rendszered, akkor az ilyen napok kevésbé lesznek majd károsak, hiszen a következő naptól kezdve automatikusan visszaállhatsz majd a megszokott rendhez.