3. Ügyelj magadra
Bizonyára minden napodhoz tartozik egy feladatlista, és ez a lista igencsak hosszú lehet. Sokak napjai tele vannak „kellene” jellegű feladatokkal, amelyek általában megakadályozzák, hogy magukkal foglalkozzanak. „El kellene mennem X-hez”, „Meg kellene csinálnom ezt Y-nak” – és így tovább. Kétségtelen, hogy nemes dolog odafigyelni másokra, de amikor ez már az ember saját kárára megy, akkor érdemes meghúzni egy határt, és önmagunkat előtérbe helyezni. Senki más nem ehet helyettünk egészségesen, nem igaz?
Gondolkodj el rajta, hogy mely feladatok halaszthatatlanok ténylegesen, és melyek várhatnak, amíg te magaddal foglalkozol. Ha teheted, válaszd magadat!
4. Ne ijedj meg, ha lelassulsz
Meglehet, hogy egy ideig szépen megy a fogyás, de egy idő után egyszerűen „beakad a mérleg”, és nem látod, vagy érzed magadon, hogy haladnál. Ne ijedj meg, ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy soha nem fogod elérni a célodat. Sőt, ez a jelenség csak azt bizonyítja, hogy tested igyekszik alkalmazkodni az új szinthez, mit szeretnél elérni a fogyásban.
Mi több, a kisebb mértékű súlyleadások még előnyösebbek is, mert sokkal valószínűbb, hogy maradandók lesznek. Tartsd magadat egy rendszerhez, és az új szokásaid idővel megtérülnek majd. Előbb-utóbb látni fogod, hogy elkezd tovább csökkenni a súlyod, még ha csak apránként is – ez is haladás.
5. Aludd ki magad
A fogyás kapcsán ritkán kerül említésre, pedig az alvás nagyon fontos szerepet játszik az extra súly elvesztésében. Ha nem alszod ki magadat, nagyon nehezen fogsz tudni lefogyni.
Kutatási eredmények is alátámasztják, hogy azok a kalóiraszegény étrendeket követő tesztalanyok, akik hétköznaponként egy órával kevesebbet aludtak, kevesebb súlytól szabadultak meg, mint azok a diétázók, akik eleget aludtak.
Ha a test nem kap elegendő időt a pihenésre és a regenerációra, akkor szervezeted nehezebben összpontosít a fogyásra. Mi több, a kialvatlan szervezet olyan hormonokat termel, amelyek növelik az éhséget, így éhesebbnek érzed majd magadat, és hajlamosabb leszel többet enni a kelleténél – ezzel pedig pont, hogy az ellenkezőjét éred el, mint amit szeretnél.
Hogy szervezeted eleget pihenhessen, éjszakánként 7-8 óra alvásra van szüksége. Ha ez nincs meg, akkor próbáld meg 10-20 percekkel meghosszabbítani az alvásaidat.