Segítünk az első lépésekben! - Tippek futáshoz kezdőknek
Haladj fokozatosan
Nos, itt az ideje, hogy a lényegre térjünk. Mi a legrosszabb, amit lehet? Ha nekiállsz teljes erődből rohanni, és a végén 3 perc után kiköpöd a tüdőd. Garantáltan nem húzol majd többé futócipőt, ráadásul az egészségedet is veszélyezteted. A kulcs tehát a fokozatosság. Ha nagyobb súlyfelesleggel kezdesz, akkor érdemes kizárólag sétával indítani. Akár 10-20 km-t is sétálhatsz, de nem kell rohanni. Végül fokozd a tempót, de ne lépj túl a gyorsgyalogláson.
Ha kezdő vagy, de nincs túl sok súlyfelesleged, váltakoztasd a tempót. Fuss egy percet, majd sétálj kettőt, és ezt ismételgesd. Az elején nincs szükség rá, hogy 10-15 percnél tovább fuss. Meglátod, gyorsan fejlődsz majd.
Figyelj a légzésre
Ez a pont szorosan kapcsolódik az előzőhöz. Nem gond, ha lihegsz, nem gond, ha egy kis szúró fájdalmat érzel az oldaladban, és hidd el, az sem gond, ha az elején az egész kényelmetlen lesz. A tested nincs hozzászokva ahhoz a mozgáshoz, amelyet futás során végzel, vagy egyáltalán bármilyen mozgáshoz. Ettől függetlenül a túl heves légzés arra utal, hogy túlhajtod magad. Nyugodj meg, lassíts, figyelj a testedre!
A nyújtás soha ne maradjon ki
A testednek szüksége van rá, hogy a terhelés után megnyújtsd, lelazítsd az izmokat, ráadásul segít csökkenteni az izomlázat is, így kisebb az esély rá, hogy három napig meg sem tudsz majd moccanni. A futás utáni 10-20 percet szándd a nyújtásra, és légy alapos!
Az étkezés is számít
Természetesen a fogyókúra szempontjából is, de nem csak amiatt. Figyelj oda rá, hogy futás előtt 3 órával már ne egyél, és az utolsó étkezésed se legyen túl nehéz. Meg fogod érezni a teljesítményeden, ha elnehezült hassal állsz neki a mozgásnak, ráadásul nem is tesz jót az emésztésednek.
Reméljük, hogy tippjeinkkel tudtunk segíteni. Légy kitartó, következetes, haladj fokozatosan. Meglátod, eléred a célod!