Haris Éva neve szerintem mindenkinek ismerős, aki egy kicsit is jártas az egészséges életmód világában. Évi a táplálkozás egyik kiemelkedő szakembere, mindenféle túlzás nélkül. Egészségügyi szaktanár, mentálhigiénés segítő, hormonegyensúly tanácsadó. Azt hiszem, van mit tanulnunk Tőle!
VZ: Napjainkban egyre népszerűbb az egészséges életmód, de sokan csak azt hiszik, hogy egészségesen táplálkoznak. Mik a leggyakoribb tévhitek, amikkel eddigi munkád során találkoztál?
Rengeteg tévhit kering, fel sem tudnám sorolni mennyi. Büszkén mondják az emberek, hogy teljes kiőrlésű dolgokat fogyasztanak, de a magas fusaria szennyezés bántja a bélflórát.
Nekem nagy bánatom a tojás ellen folytatott harc. Ma már bizonyított, hogy a koleszterintartalmú ételek nem növelik a vér koleszterinszintjét, illetve hogy a tojás például csak a „jó” koleszterin szintjét növeli, és egyáltalán nem okoz szívbetegséget. Az, hogy a telített zsírsavak szívbetegséget okoznak, olyan elmélet, amit soha nem sikerült bizonyítani, mégis bekerült a köztudatba és mai napig nagyon elterjedt téves tézis.
Semmi bizonyíték nincs rá, hogy naponta sokszor keveset enni jobb, mint kevesebbszer többet.
Az éhezés – időszakos böjt – jótékony tulajdonságaira viszont vannak pozitív kutatások. De a legnagyobb tévedések egyike szerintem, hogy a zsírok hizlalnak. Ha valaki sok szénhidrátot és sok zsírt fogyaszt, az valóban meghízik. De a hízásnak nem a zsír az oka, hanem a két energiahordozó együttes fogyasztása.
A tejjel kapcsolatosan is rengeteg tévhit kering, de talán a legnagyobb baj, hogy a sokak által tejnek titulált 1,5%-os (vagy még alacsonyabb zsírtartalmú) készítményt isszuk tej gyanánt. 2001-ben egy kiscsoportos felmérésből kiderült, hogy az alacsony glikémiás indexű tejtermékek akkora inzulinválaszt váltottak ki, mint a 90-98 glikémiás indexű kenyér. Szóval van baj elég.
VZ: Véleményed szerint mi okozza a túlsúlyt és az elhízást?
Én azt gondolom a legnagyobb baj azzal van, hogy nagyon sokat eszünk. rengeteg a bevitt felesleges kalória. Nem azért eszünk mert a szervezetünknek energiára van szüksége, hanem azért, mert dühösek vagyunk, mert szerelmesek vagyunk, mert boldogok vagyunk vagy éppen szomorúak.
Élvezeti evők vagyunk és ez rengeteg gondot okoz.
Probléma a rengeteg tartósító, édesítő, színezőanyag is, ami a táplálékaink szerves része. Teljesen elszoktunk a hagyományos ízektől, egy hosszan kelesztett kovászolt kenyeret savanyúnak érzünk, pedig ez a KENYÉR. A valódi vajnak tehén szaga van, mert ilyen a vaj.
Meg kell említsem a hormonális problémákat is, melyeket a rossz minőségű tápanyagok igencsak generálhatnak. Teljesen felborítottuk a cirkadiám ritmusunkat, alig alszunk, folyamatosan eszünk és ezzel túlterheljük magunkat és erre a válasza a szervezetünknek egy raktározó üzemmód.