Ketogén diéta lépésről lépésre, kezdőknek
Mi az, amit ketogén diéta alatt fogyaszthatsz?
- Húsok és fehérjeforrások: marha, bárány, hal, baromfi, tojás
- Zöldségek: gomba, kelbimbó, brokkoli, saláta, paradicsom, retek, hagyma, spenót, saláta, kelkáposzta, stb.
- Tejtermékek: akár magas zsírtartalmú vajak, lágy sajtok és krémek, stb.
- Magvak: dió, makadámia, napraforgómag
- Bogyók és egyebek: avokádó, alacsony glikémiás indexű gyümölcsök, mint a málna és a szeder
- Olajok: kókuszolaj, extra szűz olivaolaj
Mi az, amit a ketogén dita alatt nem fogyaszthatsz?
A válasz egyszerű: mindent, amiben cukor van, a finomított keményítőket (liszt, búza), kukorica, gabona, valamint a magas keményítőtartalmú zöldségeket, például a krumplit, és az édesburgonyát is! Arra is érdemes figyelned, hogy mivel helyettesíted a cukrot. Számos olyan édesítőszert találsz a boltok polcain, amelyek hihetetlenül magas szénhidráttartalommal rendelkeznek, kerüld el ezeket is!
Biztonságos-e a ketogén diéta?
Nem fogunk hazudni, biztos lehetsz benne, hogy a diéta kezdetekor számtalan negatívumot észlelsz majd. Ingerlékennyé válhatsz, kimerültnek érezheted magad, gyakran fájhat a fejed, esetleg alvásproblémáid adódhatnak. A legtöbb ember tapasztalja ezeket a tüneteket, de leginkább csupán a diéta első két hetében. Szerencsére a test gyorsan alkalmazkodik, így nem kell attól tartanod, hogy hónapokon át szenvednek kell majd.
Hogy biztonságos-e? Rövid távon igen, de mivel drasztikus változásról van szó, érdemes konzultálnod háziorvosoddal. Egyébiránt a ketogén diétát epilepsziás gyermekek kezelésére találták ki az 1920-as években, tehát nem egy mai trendi étrendről van szó. Természetesen sok-sok előnye van: csökken az étvágy, beindul a gyors fogyás, jót tesz a koleszterinszintnek, és még sorolhatnánk. Ettől függetlenül, ahogy bármilyen másik diéta esetében is, könnyedén áteshetünk a ló túloldalára, tehát érdemes vigyázni.