4. Paleo diéta
A Paleo diéta lényege, hogy ugyan azokat az élelmiszereket fogyasztod, amelyeket őseink is ettek. Az érvelés az, hogy a modern betegségek a nyugati étrendekhez köthetők, ugyanis az emberi szervezet (egyesek szerint) nem úgy fejlődött, hogy képes legyen megfelelően feldolgozni a hüvelyeseket, a tejtermékeket és a gabonákat.
A Paleo diéta éppen ezért teljes értékű élelmiszerek, gyümölcsök, zöldségek, színhúsok, diók és magvak fogyasztását szorgalmazza. Korlátozza azonban a feldolgozott élelmiszerek, a gabonák, a cukor és a tejtermékek fogyasztását, habár kevésbé szigorú fajtái kivételt tesznek a sajttal és egyéb tejtermékekkel.
Mennyit lehet fogyni vele?
Több kutatás is rávilágított, hogy a Paleo diéta segíthet a fogyásban, és csökkentheti a káros hasi zsírmennyiséget is .
Egy háromhetes, 14 egészséges felnőttel végzett kísérlet során például a résztvevők átlagosan 2,3kg-ot adtak le, és a hasi zsírt jelző derékbőségük is átlagosan 1,5 centivel csökkent.
A kutatások szerint a Paleo diéta laktatóbb lehet, mint a mediterrán étrend vagy az alacsony zsírtartalmú diéták. Ez valószínűleg magas fehérjetartalmának köszönhető.
Egyéb előnyök
A Paleo diéta segíthet enyhíteni a szívbetegség rizikófaktorait, úgymint a magas vérnyomást, a magas koleszterinszintet, illetve a trigliceridszinteket.
Lehetséges hátrányok
A Paleo diéta összességében egészséges, de kizár néhány hasznos, tápláló élelmiszercsoportot, úgymint a hüvelyeseket, a teljes kiőrlésű gabonákat és a tejet.
5. Alacsony zsírtartalmú diéták
Hasonlóképpen a szénhidrátcsökkentett diétákhoz, az alacsony zsírtartalmú étrendek is rég óta népszerűek a fogyni vágyók köreiben. Az alacsony zsírtartalmú diéták általánosságban a napi kalóriabevitel 30%-ára korlátozzák a zsírokat.
Egyes fokozottan és rendkívül szigorú változataiban ez az arány mindössze 10%, vagy annál is kevesebb.
Az alacsony zsírtartalmú diéták azért csökkentik a zsírbevitelt, mert a zsírok nagyjából kétszer annyi kalóriát tartalmaznak grammonként, mint a szénhidrátok vagy a fehérjék.
A rendkívül szigorú zsírszegény diétákban csupán a kalóriák 10%-át adják a zsírok, 10%-ukat a fehérjék, míg a maradék 80% a szénhidrátokkal kerül a szervezetbe. Az ennyire szigorú zsírszegény diéták általában növényi alapúak, és korlátozzák a húsok és más állati származékok fogyasztását.
Mennyit lehet fogyni vele?
Az alacsony zsírtartalmú diéták korlátozzák a kalóriabevitelt, így segítve a fogyást.
Egy 33 tanulmányt vizsgáló értékelés , amely 73 500 résztvevő eredményeit vette figyelembe, rámutatott, hogy egy alacsony zsírtartalmú étrend apró, de fontos változásokat eredményezett mind a diétázók testsúlyában, mind a derékbőségükben.
További kutatások alapján azonban az a következtetés vonható le, hogy, habár a zsírszegény diéták szabályozott körülmények között éppen olyan hatékonyak a fogyásra, mint a szénhidrátcsökkentett alternatívák, az utóbbiak hatékonyabbak lehetnek hétköznapi alkalmazásban.
A rendkívül szigorú zsírszegény diéták különösen az elhízottak köreiben bizonyultak hatékonyaknak. Egy nyolchetes, 56 résztvevőt vizsgáló tanulmány például arra jutott, hogy azok a fogyókúrázok, akiknek az étrendje csupán 7-14%-ban állt zsírokból, átlagosan 6,7kg-tól szabadultak meg.
Egyéb előnyök
A zsírszegény diéták segíthetnek megelőzni a szívbetegségeket, illetve csökkenthetik a gyulladásokat és javíthatják az 1-es típusú cukorbetegséggel élők inzulinérzékenységét.
Lehetséges hátrányok
Ha a szervezet nem jut elegendő zsírhoz, az hosszútávon problémákat okozhat, ugyanis a zsírok fontos szerepet töltenek be a hormonműködésben, a tápanyagok felszívásában és a sejtek egészségében is. A rendkívül szigorú zsírszegény diéta továbbá a metabolikus szindróma kialakulásában is közrejátszhat.