Magamat ismerve, a rohanó világban sokszor nem jut időm reggelizni, vagy ha mégis útközben bekapok gyorsan pár falatot. Ez viszont nem egészséges, főleg ha kihagyom a reggeli étkezést, mivel ez megpecsételheti az egész napomat. Te is ebben a cipőben jársz? Akkor most megtudhatod miért fontos a reggeli és miért nem szabad kihagyni!
Miért fontos a reggeli?
Erre sokan talán saját maguktól is rájöttetek, mivel ha reggel nem eszel, egész nap fáradt leszel, sőt ilyenkor a vércukorszint és a vérnyomás is leeshet, aminek következménye ájulás is lehet. Mivel éjszaka a szervezetünk felhasználja az elraktározott tápanyagokat és vitaminokat így a reggelivel pótolhatjuk mindezt. Azonban ha nem történik meg, szellemileg és testileg is fáradtak leszünk. Rengeteg tanulmányban bizonyították be, hogy a reggeli elhagyása energia bevitel csökkenéshez vezet, mert kevesebb ásványi anyaghoz és vitaminhoz jut a szervezet.
A szénhidrátban gazdag étel nem jó választás reggelire (ilyen például a fehér kenyér vagy tésztafélék, stb.), mivel hirtelen felmegy a vércukor szintünk, ezért pár órával később, hirtelen le is csökken, ezért nagyon éhesek leszünk. Ha a vércukorszint-ingadozás már délelőtt jelentkezik, akkor végig kísérheti az egész napunkat, aminek szintén a túl sok étel fogyasztás lesz az eredménye.
Sok fogyókúrázó abban a hitben él, hogy ez alatt az időszak alatt, nem szabad reggelizni. Ez nem igaz! A reggeli igenis fontos! Szakértők szerint, olyan ételt kell ennünk ébredés után, amelynek alacsony a glikémiás indexe. Ha reggelről sok glükózt viszünk be a szervezetünkbe, az elraktározódik és a testünk még több befogadására készül fel. Reggelizzen bátran az is, aki fogyókúrázik, hiszen ébredés után a szervezetünk kevesebb tápanyagot raktároz el.
A legújabb kutatások szerint a reggeli elhagyása olyan folyamatokat indít be az agyban, amelyek következtében napközben jobban kívánjuk a magasabb kalóriatartalmú ételeket.
"A reggeli elhagyása természetes módon éhséget eredményez, emellett azonban az agy jutalomközpontjában is jelentős változásokat hoz létre" - nyilatkozta Dr. Anthony Goldstone, az Imperial College London munkatársa.
"Adataink szerint azok, akik gyakran kihagyják a reggelit, napközben a magasabb kalóriatartalmú ételeket részesítik előnyben a kevésbé hizlaló ételekkel szemben" - tette hozzá Dr. Goldstone.
A kutatás során összesen 20 egészséges önkéntest vizsgáltak meg. A résztvevőknek különböző ételeket kellett osztályozniuk. Az adatok szerint azok a résztvevők, akik a kísérlet napján kihagyták a reggelit, sokkal kívánatosabbnak osztályozták a magasabb kalóriatartalmú ételeket, mint azok, akik rendesen reggeliztek.