Hallottál már az eléhezés fogalmáról?
Az eléhezés szinte kibírhatatlan éhségérzet, amit különböző tünetek kísérhetnek.
Ilyen tünetek például:
- gyomorgörcs
- idegesség
- remegés
- elgyengülés
- alaptalan idegesség, zavartság
Ezeket a tüneteket, különféle izomfájdalmak, gyomorgörcs, szédülés, sőt ájulás is súlyosbíthatja. Súlyos esetekben hiába eszik vagy iszik az ember a tünetek felbukkanásakor, csak nagyon lassan szűnik meg a rosszullét.
A kínzó éhségérzet azért alakul ki, mert a szervezet így jelzi, hogy a hirtelen, súlyos igénybevételtől az izmok szénhidrátkészlete lemerült. A vércukorszint ilyenkor drasztikusan leesik, hipoglikémia lép fel.
Mi történik ekkor? A szervezet a vésztartalékokat kénytelen mobilizálni.
Hogyan előzhetem meg?
Testünkben vannak szénhidrát raktárak (májban 120 g, izomzatban 350 g), de korlátozott mértékben. Sportolás közben gyorsabban használódik fel a vérből a cukor. Tehát ha elhúzódó edzésre, terhelésre vagy versenyre számítunk, akkor gondoskodnunk kell az időközbeni vércukorszint stabilizálásáról.
Mindig rendezett vércukorszinttel kezdjük a sport tevékenységet, illetve a versenyeket.
Edzés előtt másfél – két órával lassú felszívódású szénhidrát fogyasztása ajánlott. Ezt próbáld meg tudatosítani Magadban, és az edzésedhez igazítani az étkezéseidet.
TIPP: Érdemes a táskában szőlőcukrot, banánt (magas káliumtartalom), energiaszeletet vagy müzlit tartani. Bármikor előfordulhat, hogy lekésed a buszt, tovább kell bent maradnod az iskolában/ munkahelyeden vagy akár közbejöhet egy találkozó, amivel nem számoltál.
Ne félj a szénhidrátoktól!
A szénhidrát a legfontosabb energiaforrás, melyet minden sejted tud hasznosítani. Valamint belőlük nyerhető a leggyorsabban a legtöbb energia.
Szervezeted nem tudja a szénhidrátokat előállítani, ezért csak táplálékkal tudod bevinni. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a nap különböző szakaszaiban különbözőképpen dolgozza fel szervezetünk.
Nem mindegy, hogy mikor, miből és mennyit fogyasztunk! Még a szénhidrátokon belül sem, ugyanis különbséget teszünk egyszerű és összetett szénhidrátok között.
Erről bővebben egy korábbi cikkünkben írtunk, melyet itt találsz.