Az egészségtelen élelmiszerek kategóriái
Persze nem csak a salátákra jellemző, hogy egészséges ételeknek álcázzák magukat, miközben tele vannak egészségtelen hozzávalókkal. Az egészségtelen ételeket két fő csoportra érdemes osztani: ételek, amik egészségesnek tettetik magukat, és ételek, amik mértékkel fogyasztva valóban egészségesek. A saláták valójában minkét kategóriában megtalálhatók attól függően, hogy milyen összetevőkkel készülnek.
1. Álruhába rejtett élelmiszerek
Ezek azok az élelmiszerek, amikben rengeteg a cukor és a zsír, mégis úgy állítják be őket, mintha egészségesek lennének. Ilyenek a boltban vásárolt salátaöntetek, a gyümölcslevek (rengeteg cukor), a bolti granola szeletek (cukor és zsír), a legtöbb előre fagyasztott élelmiszer (tartósítószerek és zsírok), a legtöbb gluténmentes desszert (a gluténmentes nem jelenti rögtön, hogy egészséges is), a legtöbb éttermi stílusú csomagolt saláta hozzávalói, és a „zsírmentes” alternatívák (semmi tápanyag, de tele műanyag dolgokkal).
2. Mértékkel fogyasztandó élelmiszerek
Ezek azok az élelmiszerek, amelyek kellő mértékkel fogyasztva kifejezetten egészségesek lehetnek, azonban ha túl sokat eszel belőlük, akkor már inkább ártanak, mint segítenek. Ilyen például az avokádó, a mogyoróvaj, a magas glikémiás indexszel rendelkező gyümölcsök (mangó, ananász), és a hummusz is.
Sok étterem is óriási méretű salátákat szolgál fel, amelyek gyakran tele vannak ilyen mértékkel fogyasztandó hozzávalókkal. A különböző diók, a hummusz, húsok és egyéb összetevők keverékét gyakran adják el „salátának” némi zöldség kíséretében. Különösen figyelj oda azokra a salátákra, amik az ebbe a kategóriába tartozó hozzávalókból készülnek. Ha egy salátában zöldségek, csirkehús és némi avokádó van, az még oké. Azonban ha egy salátába grillezett (értsd: olajos) zöldségek, rengeteg csirkehús és avokádó, dió, illetve tőzegáfonya kerül, akkor azt jobb elkerülni.
A második kategóriába tartozó élelmiszerekkel főleg akkor kell vigyáznod, ha fogyni szeretnél. A fogyáshoz nem csak az számít, hogy mit eszel, hanem az is, hogy mennyit. Ha valamiről tudod, hogy egészséges, akkor hajlamosabb lehetsz többet enni belőle a kelleténél. Ügyelj az adagok méretére!
Nem arról van szó, hogy mindegy mit eszel, úgyis egészségtelen lesz. A lényeg az, hogy ne dőlj be a hamis reklámszövegeknek. Egy gluténmentes sütemény éppen olyan káros lehet, mint egy hagyományos sütemény. A legfontosabb az, hogy tudd, miből mennyit érdemes enned. Ne ácsorogj a konyhapult mellett kedvenc rágcsálni valóddal – ülj le egy kis adaggal a kanapéra, és edd meg ott. Próbáld kiélvezni az ízeit ahelyett, hogy megállás nélkül tömnéd magadba. Ha tortát szeretnél enni, akkor ne érezz bűntudatot egy vékony szelet miatt – csak ne egyél még öt vékony szeletet.