Mivel az energia ilyen fontos a szervezet számára, így nem csak az elfogyasztott kalóriák mennyisége számít, hanem azok minősége és az elfogyasztás időpontja is. Akárcsak egy autó nem képes rossz minőségű üzemanyaggal maximális teljesítményt nyújtani, úgy a test sem lesz képes kimagasló teljesítményt nyújtani gyenge kalóriákkal. Hasonlóképpen nem éri meg príma üzemanyaggal teletankolni az autót, ha utána az ember hetekig a garázsában tartja azt. A hatékony zsírégetés és izomnövelés kulcsa a megfelelő időzítés, hogy a kalóriabevitel a szervezet különböző szükségleteihez legyen igazítva. Kutatások kimutatták, hogy azok a sportolók, akik intenzívebb edzésekre váltanak, de általános kalóriabevitelükön nem változtatnak megtartják a testsúlyukat, de testük felépítése megváltozik – ez zsírcsökkenéshez és izomtömeg-növeléshez vezet náluk.
Ezen az elven működik az izmosodással egybekötött zsírégetés is. Ahelyett, hogy az eddigi szinten tartanád kalóriabeviteledet és növelnéd az edzések intenzitását, valójában mindkettő tényezőn növelned kell. Azonban a kalóriabevitel időzítésénél oda kell figyelni arra, hogy ha úgy viszel be energiát a szervezetedbe, hogy azt később nem használod fel, akkor mindez zsírként kerül majd eltárolásra. Ehelyett tehát az energiabevitelt a test izomjavító és –növelő folyamatihoz kell időzíteni. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy elfogyaszthatsz egy könnyű, többnyire fehérjéből álló fogást a nap során, amikor nem vagy igazán aktív, a nap főétkezése és szénhidrátbevitele azonban csak az aznapi edzés után történjen.
Az első, könnyebb étkezés lassabban engedi ki az energiát, fenntartva ezzel a szervezet működését és elegendő energiát biztosítva ahhoz, hogy a szervezet ne essen éhezési pánikba és ne korlátozza a zsírégetés ütemét. A második étkezés azt az energiát biztosítja a szervezetnek, amelyre az edzés utáni gyógyuláshoz és izomnöveléshez van szüksége. Ez az adaptív fázis, amikor a szervezet úgy dönt, hogy a felvett energiát elraktározás helyett inkább az izomnövelésre fordítja, hogy a test felkészültebb legyen a jövőben várható hasonló megterhelésekre (edzések). Az edzés utáni fogyás tehát mind szénhidrátokban, mind pedig fehérjében is gazdag lehet. Sok testépítő egy nagy pizzát és egy jó adag jégkrémet fogyaszt el a hús, tojás és fehérje turmix mellé.