Próbáld ki a gabonákat
Az sem mindegy, hogy milyen szénhidrátokat viszel be a szervezetedbe. Ha teheted, válassz inkább barnarizst a fehér helyett, és teljes kiőrlésű kenyereket a fehér kenyerek helyett. A teljes kiőrlésű gabonák sokkal egészségesebb, mint a lisztté őrölt, feldolgozott alternatívák.
Csinálj okos cseréket
A legegyszerűbben úgy csökkentheted a bevitt szénhidrátok mennyiségét, ha alacsonyabb szénhidráttartalmú alternatívákat használsz a szénhidrátban gazdagabb élelmiszerek és hozzávalók helyett. Íme néhány tipp ezekre a cserékre:
• Kezd a napodat egy szénhidrátcsökkentett, de rostokban gazdag reggelivel
• Ebédre kenyér helyett inkább egy szénhidrátcsökkentett tésztába tekerd finomságaidat, vagy használj salátát erre a célra
• Az automata kínálata helyett dobj be inkább egy friss gyümölcsöt vagy egy fehérjeszeletet
• Nassolnivaló gyanánt ropogtass diókat és magvakat a cukros, vajas finomságok helyett
Vezess diétanaplót
Még ha nem is feltétlenül fogyni szeretnél szénhidrátcsökkentett étrendeddel, nagyon hasznos folyamatosan feljegyezni, hogy mikor, miből mennyit eszel. Az adagokat és a tápértéket nehéz ránézésre megítélni, és könnyedén letérhetsz a helyes útról, ha nem vagy tisztában az ideális érétkekkel.
Ha például rendszeresen jegyeztél mindent, amit eddig ettél, és úgy veszed észre, hogy lelassult a fogyásod, akkor nézd meg az elmúlt hetek feljegyzéseit, és jó eséllyel rájössz majd, hogy mi történt.
A kalóriaszámlálás nemes cél, de nagyon nehéz pontosan csinálni, viszont érdemes odafigyelni erre is, ha képes vagy rendszeresen feljegyezni. Azonban már az is sokat segíthet, ha felírod, hogy mikor, miből és mennyit fogyasztottál el.
Kérj segítséget
Sokan nincsenek felkészülve rá, hogy az étrendváltoztatás gyakran az életmód megváltoztatásához is vezet. Ezt nem mindenki viseli jól, és gyakran egyedül bele sem tudnak vágni szénhidrátcsökkentett, vagy más jellegű diétájukba.
Sokat segíthet azonban, ha van egy barátod, párod, vagy családtagod, aki hasonló célokat tűzött ki maga elé, és akivel egymást biztathatjátok a fejlődésre. Még ha az illető nem is csatlakozik a diétához, legalább lesz valaki, aki felelősségre vonhat, ha „letérsz az útról”.
Nem árt továbbá csatlakozni egy-két online közösséghez is, amelyekben hasonló célú emberekkel oszthatod meg tapasztalataidat, és rengeteg tippet, tanácsot is kaphatsz tőlük.
A legfontosabb persze, hogy minden étrendváltoztatás előtt egyeztess orvosoddal, hiszen bizonyos betegségek és allergiák miatt meglehet, hogy számodra másképp néz majd ki egy biztonságos szénhidrátcsökkentett diéta, mint valaki másnak az interneten.