7. Tippek hosszútávú fogyáshoz: Mozogj a stressz levezetéséért
A stressz több ízben megnehezítheti a hosszútávú fogyást, hiszen ront az alvás minőségén és fokozza az éhséghormonok termelését, ami felesleges evésre készteti az embert. Szerencsére a rendszeres testmozgással könnyedén levezetheted e stressz nagy részét. Itt nem erősítő edzésekre kell gondolni, hanem olyan gyakorlatokra, amikkel kieresztheted a felgyülemlett feszültséget szervezetedből, és elmédből is. Állíts össze egy 20 perces stresszoldó edzéstervet magadnak, vagy menj el naponta legalább egyszer egy 10-15 perces sétára otthonod vagy munkahelyed körül, hogy kiszellőztesd kicsit a fejedet.
8. Tippek hosszútávú fogyáshoz: Rendszeresen mérd súlyodat
Nem minden szakember javasolja a rendszeres súlymérést, azonban kétségtelen, hogy ha adott időközönként fellépsz a mérlegre, akkor ezzel emlékeztetheted magadat saját felelősségeidre. Hasznos, ha tudod, hogy hogy alakul a súlyod, hiszen a rendszeres méregetéssel rögtön értesülhetsz róla, hogy felszedtél-e némi pluszt, vagy sikerül leadnod a feleslegből. Ezen tudás birtokában tudni fogod, hogy így folytasd-e eddigi fogyási stratégiádat, vagy ideje változtatni rajta.
Mivel nap közben rengetegszer változik az ember súlya, érdemes reggelente fellépned a mérlegre, miután elvégezted a dolgodat a mosdóban.
9. Tippek hosszútávú fogyáshoz: Néha merj lazítani egy kicsit
Ha próbáltad már a megannyi divatdiéta egyikét, akkor biztosan tapasztaltad, hogy az efféle extrém étrendeket lehetetlen hosszútávon fenntartani. Előfordulhat, hogy egészségtelen kapcsolatot építesz ki az ételekkel, vagy olyannyira kiéhezteted magadat, hogy végül feladod és visszatérsz régi étkezési szokásaidhoz.
E helyett jelölj ki egy lazításra szánt időszakot a hét során, amikor a kevésbé egészséges kedvenceidet is bűntudat nélkül élvezheted. Egy jó módszer erre 80/20-as arányban étkezni, ahol étkezésed 80%-át egészséges fogások teszik ki, a maradék 20%-kal pedig engedhetsz magadnak a tiltott gyümölcsből is.
10. Tippek hosszútávú fogyáshoz: Állj rá egy fix alvási időrendre
Ha rendszeresen nem sikerül kialudnod magadat, akkor az anyagcseréért felelős hormonjaid a fejük tetejére állhatnak. Az alváshiány korlátozza az éhséget korlátozó leptin hormon termelését szervezetedben, míg az éhséget kiváltó ghrelin hormonok száma fokozódik. Mindez olyan éhséget eredményez, aminek szinte lehetetlen ellenállni, ráadásul tested kifejezetten kalóriákban gazdag, cukros ételeket kíván majd.
Érdemes tehát tenned érte, hogy rendszeresen kialudd magad, mert így nem csak elmédet tarthatod karban, hanem hosszútávú fogyásod is sikeres lehet.