Haladj kis lépésekben
A gasztrointesztinális (gyomor- és bélrendszeri) panaszok elkerülése érdekében ne kezdj el azonnal napi 10-15 gramm exogén ketont szedni, hanem kezdd kevesebbel, és fokozatosan érd el ezt a mennyiséget.
„Az MCT olaj hasmenést okozhat, és egyesek savas refluxról számoltak be, miután szedni kezdték őket” állítja Dr. Newport, aki szerint napi fél teáskanál MCT olajjal érdemes elkezdeni az olaj szedését, majd néhány naponta további fél teáskanállal növelni az adagot.
Ugyan ez vonatkozik a ketonsókra is, ahol az ajánlott adag negyedével érdemes indítani, majd fokozatosan egyre többet szedni, hogy a szervezetnek legyen ideje hozzászokni a ketonokhoz. Dr. Newport szerint „ez különösen azoknak a cukorbetegeknek fontos, akik a vér glükóztartalmát csökkentő gyógyszereket szednek”. „A ketonkiegészítők olyan drámaian csökkentik a vércukorszintet, ami már bajt okozhat, szóval érdemes kisebb adagokat szedni – legalább is eleinte” tette hozzá a szakember.
Időzíts megfelelően
„A céljaidtól függ, hogy mikor kell exogén ketonokat szedned” állítja Dr. Plaisance, aki szerint némi kísérletezésre lesz szükség, hogy megtaláld a számodra ideális időpontot a beszedésre. „Előfordulhat, hogy ezek a kiegészítők megakadályozzák, hogy megéhezz, amikor a reggeli koplalás során veszed be őket. Vagy megpróbálhatod egy szénhidrátokban gazdagabb fogás után bevenni őket, legyűrve ezzel a cukorreakciódat.”
A kezdők számára D’Agostino azt javasolja, hogy osszák szét a kiegészítőket napi legalább három adagra, és figyeljék meg, hogy hogy érzik magukat a beszedésük után.
Táplálkozz okosan
Az exogén ketonkiegészítők akkor a leghatékonyabbak, ha egy szénhidrátokban szegény vagy kifejezetten ketogén étrendhez szeded őket, ami segít alacsonyan tartani az inzulinszintet és fokozni a ketonok számát, állítja Dr. Plaisance.
Próbáld legalább a tányérod egyharmadát nem keményítős zöldségekkel megrakni, például leveles zöldekkel, brokkolival, karfiollal, cukkinival és spárgával.
Egy másik harmad valamilyen tiszta fehérje legyen, például teljes zsírtartalmú tejtermékek, nem ketrecben nevelt tyúktojások, legelőn nevelt marhahús, vadon fogott hal és így tovább.
Fontos továbbá a ketonokat elősegítő zsírok fogyasztása is, amik lehetnek például olívaolaj, kókuszolaj, avokádó, diófélék, magok és legelőn tenyésztett állatoktól származó vajak.
Használj kiegészítőket a csalónapokon is
Még ha idővel fel is hagysz a ketonkiegészítők folyamatos szedésével, érdemes kéznél tartani őket a csalónapokra. „Amikor utazom, vagy olyan ételeket fogyasztok, amik kizökkentenek a ketózisból, reggelente beveszek egy adag MCT porból és ketonsóból készült keveréket egy nagy pohár vízzel” állítja D’Agostino. „Ez segít ketózisban maradni.”