Miközben a szálkás test és a kockás has lebeg a szemünk előtt, megszállottan keressük a leghatékonyabb zsírégető mozgásformákat, ételeket, tablettákat és trükköket. azonban, azt már kevesen tudjuk, hogyan is zajlik valójában a zsírvesztés folyamata.
Mi a zsírszövet?
A zsírszövet sejtjei nagy energiatartalmú zsírokat tartalmaznak. Jó hőszigetelő képességgel rendelkeznek, védenek a sérülésektől, de elsősorban energiaraktárként szolgálnak szervezetünk számára.
Hogyan működik a zsírégetés?
A legnagyobb tévhit az, hogy az elégetett zsír energiává alakul. A zsír széndioxiddá és vízzé alakul a diéta és edzés során. Előbbit kilélegezzük, utóbbi izzadással vagy vizeléssel távozik. Tíz kiló súlyfelesleg leadása esetén pontosan 8,4 kilogramm zsír távozik a lehelettel, a fennmaradó 1,6 kiló pedig vízzé változik. Más szóval: fogyókúrakor a súlyfeleslegünk nagyobb részét kilélegezzük.
Joggal tehetnéd fel a kérdést: akkor minek torna, simán csak többször kell lélegezni, és már oda is a zsír, nem?
Sajnos ez nem így működik, ugyanis a kilégzéstől termelődik ugyan széndioxid, de több nem lesz, ha többet lélegzel; legfeljebb elszédülsz, elálmosodsz. A zsírt át kell alakítani ahhoz, hogy ki tudjuk lélegezni. És ennek az egyetlen módja a mozgás. Persze az sem árt, ha közben kevesebb kalóriát viszünk be, nehogy gyorsabban rakódjon le, mint ahogy kilélegezzük…
A zsírégetés azért megy nehezen, mert testünk nem akar megválni a zsírtól, hiszen számára ez jelenti a biztos tartalékot, amiből szükség esetén energiát tud nyerni.
Nem véletlen, hogy a végsőkig ragaszkodik hozzá. Ráadásul testzsírunk biztosítja az idegrendszer és a hormonháztartás megfelelő működését is. Ezenkívül védi a belső szerveket és részt vesz a hőmérséklet szabályozásában. Emiatt célunk nem lehet testzsírunk teljes minimalizálása, csupán az egészséges szintre való csökkentése.
Tíz perc kondizás után a szervezet nem a zsírraktáraiból fog energiát nyerni, hanem elsősorban a szénhidrátokból. „Fontos, hogy zsírégetés során zsírsejtjeink nem tűnnek el, csak a bennük lévő zsír ürül ki, és ezáltal csökken a térfogatuk. A zsírsejtek száma tehát nem fog csökkenni”.
Azonban, ha nincs mellette rendszeres testmozgás, és nem fogyasztunk elegendő fehérjét, akkor az izomszövetet kezdi el a szervezet energiaként hasznosítani. Ilyenkor a mérlegen kecsegtető eredményt látunk, de cseppet sem leszünk szálkásak és tónusosak. Ha a zsírégetés a célunk, leginkább két mozgásforma vegyítése a leghatékonyabb.
A kardió elmaradhatatlan az anyagcserénk magas szinten való tartásához, de hogy védjük izmainkat, nem feledkezhetünk meg az erősítésről sem. A súlyzós edzésekre is szükség van az izomszövet megóvásához, a tónusos alak eléréséhez.
Suba Krisztina-Személyi Edző