6. Így fuss gyorsabban: Ne felejts el pihenni
Sok futó hajlamos szándékosan kihagyni egy-egy pihenőnapot, mert félnek, hogy elveszítik korábbi edzéseik eredményeit, ha nem futnak minden egyes nap. Azonban ha nem hagysz elegendő pihenőidőt magadnak, akkor azzal valójában csak lelassítod a fejlődésedet.
Ha mérsékelten edzed magad minden nap, és nem érzed, hogy javulna a teljesítményed, akkor szinte biztos, hogy nem pihensz eleget. Ha futóedzéseket tartasz, akkor a cél az, hogy a kemény napok nagyon kemények, a pihenőnapok pedig nagyon pihentetők legyenek.
Bizonyára tudod, hogy egy kiadós edzés utáni napon azért fájnak az izmaid, mert a terhelés során izomrostjaid szétszakadnak (persze csak apró méretekben, de még így is érezhetően). A pihenésre azért van szükség, hogy ezek a rostok regenerálódjanak, és hogy a regeneráció során még erősebben forrjanak össze, mint azelőtt. Pihenés nélkül ezt a lehetőséget vonod meg izmaidtól, így nem csoda, hogy nem sikerül fejlődnöd.
Ha az alábbiakat tapasztalod magadon, akkor könnyen lehet, hogy túlhajszolod szervezetedet, és nem pihensz eleget:
A folyamatos edzések ellenére sem javul a sebességed
- Mindig fáradt vagy
- Nehéz megtartanod aerob tempódat
- Izmaid inkább gyengébbnek érződnek, mint erősebbnek
- Gyakran vagy rosszul
Rosszabb esetben akár sérüléshez is vezethet, ha nem hagysz időt a regenerációra, és ha valami, akkor ez garantáltan korlátozza majd a fejlődésedet – sokkal jobban, mit bármilyen lusta pihenőnap.
Ha mégis úgy döntesz, hogy minden aktív szeretnél maradni, akkor iktass be olyan napokat, amelyeken a mozgást inkább pihenésként éli meg tested, nem pedig edzésként. Ez lehet például néhány könnyebb jógagyakorlat, egy kis úszás, vagy nagyon könnyed futás, gyaloglás.
Hetente tarts legalább egy vagy két pihenőnapot, hogy fokozatosan egyre gyorsíthass tempódon.
7. Így fuss gyorsabban: Légy kitartó
Mielőtt a sebességedzéseket is beiktatnád rutinodba, fontos, hogy aerob teljesítményed stabil alapokon álljon. Ha tehát csak most kezdenél el a sebességre „gyúrni”, vagy hosszabb ideig szüneteltetted edzéseidet, akkor adj magadnak legalább négy hetet, hogy megerősítsd állóképességedet a sebességedzésekhez.
Még az olyan edzések is fontosak amelyeken érzed, hogy hosszabb távon és gyorsabban is futhatnál, hiszen ezek alapozzák meg azokat az alkalmakat, amikor tényleg rákapcsolsz majd a tempóra.
Mindez abban is segít majd, hogy egyenletesen, kitartóan futhass hosszabb távokon is. A cél az, hogy első sorban abban válj igazán hatékonnyá, amit a leggyakrabban csinálsz, nem pedig abban, amit csak időnként. Ahogyan a pihenőnapok, úgy az egyenletes teljesítmény is fontosak ahhoz, hogy egyre gyorsabban futhass.