Bizonyára nem tőlünk hallod először, hogy nem minden arany, ami fénylik, de gondoltad volna, hogy ez a szabály sok „egészséges” ételekre is vonatkozik?
Valahányszor elmész az üzletben az egészséges élelmiszerek pultjai mellett, számtalan olyan csomagolást láthatsz, ami természetes, organikus és egyéb tartalmakat ígér. Azonban sajnos a legtöbb gyártó fő célja nem az, hogy egészséges élelmiszereket kínáljon vevőinek, hanem az, hogy minél több terméket adjon el. Persze sokan csak azt látják, hogy egy doboz süteményen ott virít az „organikus” címke, és máris kettőt is bedobnak a kosárba belőle, figyelmen kívül hagyva az adott finomság kalória- és cukortartalmát. Ha pedig nagy magabiztossággal többet eszel ezekből a dolgokból (elvégre „egészségesek”), akkor könnyen előfordulhat, hogy nagy meglepetés ér majd mérlegen, amikor legközelebb ráállsz. A következőkben 10 olyan élelmiszerről olvashatsz, amelyeket sokan egészségeseknek tartanak, pedig valójában megvannak a maguk hátulütői.
1. Gyümölcslevek és turmixok
Vitathatatlan, hogy a gyümölcsök, és a belőlük készült levek és turmixok tele vannak vitaminokkal, antioxidánsokkal és ásványi anyagokkal, de ugyan így meglepően sok cukrot is tartalmaznak (még a zöldek is).
A probléma az, hogy facsaráskor eltávolítják belőlük a rostokat, amik a jóllakottságért felelősek a gyümölcsökben és a zöldségekben, és a kész lében megmarad egy nagy adag cukor, amit így pillanatok alatt megihat az ember (és ez a „rostos” változatokra is vonatkozik).
Ha mindenképpen szeretnél gyümölcslevet akkor ellenőrizd a tápértéket jelző címkét, és győződj meg róla, hogy egy adag ne tartalmazzon 15 gramm szénhidrátnál többet. Ha turmixot készítesz, akkor csak egy adag gyümölcsöt használj fel benne, a többi része pedig készüljön zöldségből.
2. Zöldségchips
Két zöldségchips között óriási különbségek lehetnek. Léteznek ugyanis olyan termékek, amelyek valóban zöldségekből (répa, zeller, stb.) készülnek, azonban vannak olyan „alternatívák” is, amik valójában csupán zöldségporral megszórt krumpliszirmok.
Egy gyors pillantás az összetevők/tápérték-címkére, és máris látni fogod, hogy egész pontosan mit tartalmaz a csomag. Amelyik hozzávalóból a legnagyobb mennyiséget látod a csomagoláson, abból készült valójában a chips. Ha már itt jársz, akkor vess egy pillantást a kalória, zsír, nátrium és szénhidrát értékekre is, sok zöldségchips ugyanis épp olyannyira hizlal, mint azok a burgonyaszirmok, amiket ezekkel próbálsz helyettesíteni.
Ha biztosra szeretnél menni, készítsd el magadnak házi zöldségchipsedet. Vágd vékony szeletekre kedvenc zöldségeidet (népszerű választás az édesburgonya vagy épp a sárgarépa), majd öntsd le őket olívaolajjal, és süsd őket 220°C-on 15-20 percig, vagy amíg kellően ropogósra nem sülnek. Az extra ízek érdekében szórd meg őket fűszerekkel vagy gyógynövényekkel, de a sóval jobb, ha csínján bánsz (jobb inkább el is hagyni).
3. Gluténmentes finomságok
A glutén adja a kenyerek, zsömlék, és más tészták ízét és harapnivaló textúráját. A gluténmentes élelmiszerek gyártói ezek elvesztését különféle adalékanyagokkal próbálják helyettesíteni, amik lehetnek cukrok, zsírok, és egyéb alternatívák is.
Nem elég, tehát, hogy a gluténmentes élelmiszerek kellemetlenebb ízt kínálnak, gyakran még jobban is hizlalnak, mint a glutént tartalmazó változataik. Egyedül akkor van okod gluténmentes élelmiszereket fogyasztani, ha tényleg érzékeny a szervezeted, de ha nincs ilyen gondod, akkor semmi értelme ezeket választanod – nem egészségesebbek, mint a többi.