4. Teljes kiőrlésű gabonapelyhek
Az esetek szomorú többségében a „teljes kiőrlésű” vagy „egészséges” jelzőkkel illetett gabonapelyhek nem sokban különböznek a gyerekeknek szánt, cukros finomságoktól.
Ahelyett tehát, hogy csak a doboz elülső oldalát nézegetnéd, amin a gyártó büszkén reklámozza, hogy milyen egészséges is a termék, fordíts egyet rajta, és nézd meg, hogy pontosan mire számíthatsz. Ideális esetben, a gabonapehely adagonként legfeljebb 10 gramm cukrot, és legalább 5 gramm rostot kell tartalmazzon, és a hozzávalók között a korpának is jelen kell lennie. Ez utóbbira azért van szükség, mert a korpa rostjairól megállapították, hogy segíthetnek csökkenteni a koleszterinszintet, szabályozni a vércukrot, és hasznos antioxidánsokat is tartalmaznak.
Ezzel szemben az olyan kereskedelemre gyártott rostok, mint a keményítők, a polidextróz, az emészthetetlen dextrinek és az inzulin nem feltétlenül kínálják ugyan azokat az előnyöket, mint a búza- és a zabkorpa.
5. Fehérjeszeletek
Számos fehérjeszeletben rengeteg cukor található – talán épp annyi, mint egy édességben, csak éppen kevesebb extra fehérjével. Az eredmény néhány gramm kérdéses eredetű fehérje, és egy nagy adag cukor, transzzsír és egyéb adalékanyag.
Ha fehérjére vágysz, akkor egyél inkább tojásokat, színhúst, szárnyasokat, halat és hüvelyeseket.
6. Kinoatészta
Senki sem vitatja, hogy a kinoa a legegészségesebb élelmiszerek egyike. A kinoa kevesebb szénhidrátot és cukrot tartalmaz, mint a hagyományos tészta, viszont tele van fehérjével és minden alapvető aminosavval, amire a szervezetnek az izmok erősítéséhez szüksége van. Szóval hol itt a probléma?
A helyzet az, hogy sok kinoatészta kukoricaliszttel készül, ami lényegében egy olcsó, gluténmentes liszt. Az ilyen kinoatészták így valójában épp annyi kalóriát, és még több szénhidrátot (illetve kevesebb fehérjét) tartalmaznak, mint a hagyományos búzatészta.
A tanács tehát továbbra is az, hogy olvasd el a címkén, hogy mit tartalmaz a termék. Azok a jó választások, amik kinoaliszttel készülnek.