A legjobb növényi fehérjeforrások egy vegán étrendbe
1. A legjobb növényi fehérjeforrások: Edamame bab, tofu, és tempe
Az olyan szójaalapú fehérjék, mint a tofu, a tempe, és az edamame bab egyszerre növényi alapú fehérjéknek is számítanak.
A tofu a megalvadt szójatejből készül, és mivel hajlamos átvenni a körülötte terjengő ízeket, nagyon sokoldalú élelmiszernek tartják. Édes és sós ételek készítéséhez is felhasználható. 100 gramm tofuban nagyjából 8 gramm fehérje található.
A tempe egy ritkábban emlegetett növényi alapú fehérjeforrás, de még a tofunál is egészségesebb. Mivel erjesztett szójababokból készül, a tempe tele van hasznos baktériumokkal, így probiotikumnak számít. Mindemellett nagy mennyiségű mangán, réz, foszfor és kalcium is található benne. 100 gramm tempe nagyjából 20 gramm fehérjét kínál.
Az edamame egy japán babfajta, amit közvetlenül hüvelyből szokás fogyasztani főzés vagy párolás után (habár egyes helyeken kifejtve is kaphatók). Az edamame bab nagyszerű magában, némi tengeri sóval vagy salátákban is. 100 gramm edamame babban 10,5 gramm fehérje rejtőzik.
2. A legjobb növényi fehérjeforrások: Amaránt
Ha gluténmentes étrendet is követsz, akkor jó eséllyel hallottál már az amarántról is. Az amaránt nem csupán teljes kiőrlésű gabonáénak számít, hanem a fent emlegetett 9 alapvető aminosavat is tartalmazza. Rendkívül sok mangán található benne, ami nélkülözhetetlen a szénhidrátok feldolgozásához, a csontok megerősítéséhez, illetve a sebek gyógyulásához.
Az amaránt ízében és tápértékében nagyon hasonlít a kinoára (amire nemsoká rátérünk), habár íze valamivel testesebb annál. Az amaránt fogyasztható a zabkásához hasonlóan, egy fehérjében gazdag reggeli gyanánt. Ezen kívül akár még amarántlisztet is használhatsz, ha sütni szeretnél valamit.
Egy bögre főtt amarántmag durván 9 gramm fehérjét tartalmaz.
3. A legjobb növényi fehérjeforrások: Kinoa
Ha fehérjékre vágysz, de azt akarod hinni, hogy valójában szénhidrátokat fogyasztasz, akkor ismerkedj meg a kinoával. A kinoa egy vegán fehérjeforrás, és nagyszerű alternatíva a rizs helyett. Diószerű ízének köszönhetően valójában még finomabb is, mint a rizs.
Ez az úgynevezett álgabona egyrészt gluténmentes fehérjeforrásnak számít, másrészt tele van olyan hasznos tápanyagokkal, mint a cink, a vas, és a magnézium.
Nézz utána néhány kreatív receptnek, mert a kinoa tényleg szinte bármire felhasználható. Egy bögrényi adagja nagyjából 8 gramm fehérjét tartalmaz.