Ki ne szeretné szuperebbé varázsolni étkezéseit? A „szuperétel” szó kétségtelenül valami pozitívat sugall, de mégis mik azok a szuperételek, és mitől lesz valami ehető igazán szuper?
A helyzet az, hogy a „szuperételek” valójában nem sokban különböznek a hétköznapi élelmiszerektől. Nincs semmiféle hivatalos mérce, aminek egy ételnek meg kellene felelnie, hogy szuperré nyilvánítsák (ellentétben azokkal a fogalmakkal, amiket a gyártók rányomtatnak termékeik címkéire).
A Merriam-Webster angol értelmező szótár a következőképpen definiálja a szuperétel fogalmát: „olyan élelmiszer (úgymint lazac, brokkoli, vagy kékáfonya), amely tele van vegyületekkel (úgymint antioxidánsokkal, rostokkal vagy zsírsavakkal), és pozitív hatása van az embere egészségére.” E magyarázat szerint (és hivatalos szabályozások hiányában) lényegében minden egészséges élelmiszer „szuperételnek” számít.
Gyakran előfordul, hogy egy kevésbé népszerű, vagy az idők során háttérbe szorult gyümölcsre vagy zöldségre ráaggatják a „szuperétel” jelzőt, hogy több fogyjon belőlük a boltokban. Ennek a trendnek azonban van egy hátránya, mégpedig az, hogy a népszerűbb, mindig gyakran vásárolt zöldségek és gyümölcsök (alma, sárgarépa, stb.) kevésbé tűnnek táplálóknak az agyonreklámozott szuperételek mellett – holott éppen olyan egészségesek lehetnek, mint azok.
Na persze annyi pozitívuma mindenképpen van ennek a trendnek, hogy felhívja az emberek figyelmét a ritkábban emlegetett, tápláló, hasznos élelmiszerekre is – például az elfeledett gabonafélékre, vagy épp a matchára.
Az alábbiakban néhány ilyen „szuperételt” sorolunk fel, amelyek valóban több figyelmet érdemelnének, de ez nem jelenti azt, hogy más egészséges élelmiszereknek nincs helyük az étrendedben, lapozzatok egyet, és már mutatjuk is őket!