A banánokat senkinek nem kell bemutatni, hiszen a világ legkedveltebb gyümölcsei közé tartoznak. Lényegében az egész földkerekségen ismerik, és előszeretettel fogyasztják őket magukban, turmixként, gyümölcssalátákban, szárítva, és számos egzotikus fogás fontos hozzávalójaként is.
Ezek a természetes csomagolású gyümölcsök azonban nem csak finomak, de elképesztő mennyiségű tápanyagot is tartalmaznak, amikre természetesen a szervezetnek nagy szüksége van. De előbb néhány rövid, de hasznos tudnivaló a banánokról!
A banánok Malajziából származnak – innen kerültek át először Indiába, majd végül a nyugati világba. Amerikába 1876-ban érkeztek csak meg. A banánoknak több fajtája is, van, amelyek színükben, méretükben, és még formájukban is különbözhetnek egymástól. A legismertebb természetesen ezek közül a „klasszikusnak” tekintett sárga banán, ami zöld termésként indul, majd szép lassan megérik, és így veszi fel jellegzetes színét, amiről ismertté vált. Egy átlagos, közepes méretű banán nagyjából 105 kalóriát tartalmaz, ellenben tele van A, B6, és C-vitaminnal, káliummal, magnéziummal, rézzel, és mangánnal is, de egy jó adag rost és némi fehérje is helyet kapott benne. Nézzük, hogy mit tsz mindez a testeddel, ha csak egyetlen banánt is elfogyasztasz!
1. Javítják az emésztést
Egy átlagos banánban nagyjából három gramm rost található. Az érett banán úgynevezett pektin rostot tartalmaz, ellenben az éretlenekkel, amikben ellenálló keményítő van. Az étkezési rostok bizonyítottan segítenek az emésztés javításában, ebből következik, hogy már egy szem banán is hozzájárul a megfelelő emésztéshez. A pektin továbbá emellett segít eltávolítani a szervezetből a nehézfémeket és a méreganyagokat is.
Szintén magas rosttartalmuknak köszönhetően a banánok a székrekedés ellen is hatékonyak, mert ezek a rostok segítenek helyreállítani a bélmozgást. Ha mindez nem lenne elég, az emésztőrendszert is nyugtatják, ugyanis hozzájárulnak az elveszett elektrolitok visszaállításában egy hasmenést követően. A banánok hatékony természetes savlekötők is, így enyhíthető velük a gyomorégés, vagy a savas reflux is. A következő oldalon folytatom!