2. Fokozzák a tanulási készséget
A banánok nem csak az emésztőrendszernek segítenek, hanem az agynak is. Számos kutatás rávilágított már arra, hogy bizonyos értelemben okosabbá is tehetik az embert, ami gazdag ásványi anyag, aminosav, és vitamintartalmuknak köszönhető – ezek mind kulcsfontosságú szerepet játszanak az agy megfelelő működésében. Külön kiemelnénk a B6-vitamint, ami különösen fontos a kognitív funkciókhoz. Egy kutatásban például 54 és 81 év közötti férfiak memóriáját tesztelték. A kutatók felfedezték, hogy a memóriateszteken jobban teljesítő alanyok vérében sokkal nagyobb volt a B6 koncentráció, mint azokéban, akik gyengébb eredményeket értek el.
Ott van még a banánokban fellelhető magnézium is, ami szintén elengedhetetlen a megfelelő agyműködéshez. A magnézium ugyanis egy olyan enzimet aktivál, ami az ammóniát karbamiddá alakítja át, hogy a szervezet megszabadulhasson tőle. Még az agyban található minimális mennyiségű ammónia is képes gátolni az összpontosítást és az odafigyelést. Ezért minden olyan étel javíthatja az agyműködést, ami magnéziumot tartalmaz.
Az agy – bizonyos szempontokból – nagyon hasonlít egy jármű motorjára: ugyan úgy üzemanyagra van szüksége, hogy működhessen. Az agysejtek glükózt használnak fel üzemanyagként, azonban mivel maga az agy nem képes glükózt elraktározni, így annak rendszeres bevitelére van szükség, étel formájában. Ha édességeket, cukros gabonapelyheket, és hasonló finomságokat eszel, akkor a szervezeted hamar feldolgozza az ezekben található szénhidrátokat, amitől agyi szempontból kimerültebbnek érzed majd magad. Ezek fogyasztását nem sokkal később éhséghullámok követik majd.
A megoldás a banánokban rejlik – egy édességezés után megevett banán segít lelassítani a cukrok lebontását és a véráramba való kieresztését. Ez segít, hogy a cukrok által bevitt agy-üzemanyagot hosszabb ideig, kiegyensúlyozottabban tudja felhasználni szervezeted.