Manapság számos hatékony fogyasztó diéta közül válogathatunk. Egyesek a bevitt szénhidrátok, zsírok és kalóriák bevitelét korlátozzák, míg mások az éhségedet igyekeznek csökkenteni, hogy ritkábban lépj a hűtő elé. A bőség zavarában persze jogosan merül fel a kérdés: Melyiket válasszam?
Az igazság az, hogy egyetlen olyan étrend sem létezik, ami mindenki számára ideális választás lenne. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, és ami a szomszédnak bejött, az egyáltalán nem biztos, hogy számodra is hatékony lesz majd.
Cikkünkben éppen ezért válogattunk ki néhányat a legnépszerűbb diéták közül, amelyek mind segíthetnek lefogyni. Ismerkedj meg velük, és derítsd ki az itt olvasottak alapján, hogy melyik lehet a legmegfelelőbb számodra!
1. Paleolit diéta
A paleolit diéta (vagy paleo-diéta) elve, hogy csak azokat az élelmiszereket kellene fogyasztanunk, amelyeket vadászó és gyűjtögető őseink is ettek. A paleo-feflogás szerint a legtöbb modern betegséget a nyugati étrend, a feldolgozott élelmiszerek, illetve a tejtermékek és gabonák okozzák. Másképpen megfogalmazva: a gondok ott kezdődtek, amikor a gyűjtögető és vadász életmódot leváltotta a földművelés és az állattenyésztés.
Habár az vitatott, hogy a modern paleo-diétát követők valóban azokat az élelmiszereket fogyasztják-e, mint őseink, számos kutatási eredmény bizonyítja, hogy ennek az étrendnek igenis lehetnek pozitív hatásai az egészségre.
Hogy működik a paleolit diéta?
A paleolit diéta teljes értékű élelmiszereket, zsírmentes fehérjéket, zöldségeket, gyümölcsöket, dióféléket, és magvakat ír elő, és kerüli a feldolgozott élelmiszereket, cukrokat, tejtermékeket és gabonatermékeket.
A rugalmasabb paleolit-étrendek engedik a tejtermékek (tej, sajt, vaj, stb.), illetve gumós termések (burgonyák, stb.) fogyasztását is.
Mennyire hatékony a paleolit diéta?
Számos tanulmány bizonyítja, hogy a paleolit diéta nagyon is hatékony módszer lehet a fogyásra, illetve a derékbőség szűkítésére. Egyes kutatások szerint a fogyókúrázók 300-900-zal kevesebb kalóriát, illetve kevesebb szénhidrátot és több fehérjét fogyasztanak naponta.
A paleolit diéta egyéb pozitív hatásai
A paleolit diéta segíthet csökkenteni a szívbetegség különböző kockázati tényezőit, úgymint koleszterinszintet, a vércukorszintet, a vér trigliceridszintjét, illetve a vérnyomást.
A paleolit diéta hátrányai
Hátránya, hogy kizárja a teljes kiőrlésű gabonákat, a hüvelyeseket és a tejtermékeket is, amelyek mind egészséges és tápláló élelmiszerek.