2. A vegán diéta
Nem összetévesztendő a vegetarianizmussal, a vegán diéta minden állati termék fogyasztását megtagadja egészségügyi és/vagy etikai okokból. A veganizmus sokaknál túlmutat az étkezésen, és minden olyan termék használatát kizárja, amelyek állati származékokat tartalmaznak, vagy állatokon tesztelték őket.
Hogy működik a vegán diéta?
A veganizmus valójában a vegetarianizmus egy sokkal szigorúbb változata, ami nem csak a húsokat, hanem a tejtermékeket, a tojásokat és minden állati származékot (zselatin, savó, albumin, a D3-vitaminok bizonyos fajtái, stb.) megtilt.
Mennyire hatékony a vegán diéta?
A vegán diéta nagyon hatékony lehet a fogyókúrázok számára (ráadásul gyakran a kalóriákat sem kell számolni hozzá), mert nagyon kevés zsírt és sok rostot ír elő, amelyektől az ember tovább érzi magát jóllakottnak.
A vegán diéták általánosságban alacsonyabb testsúlyt és BMI-t eredményeznek más étrendekhez képest. Egy 18 hetes tanulmány során a vegán diétát követő résztvevők 4,2 kg-mal több súlyt veszítettek el, mint a kontroldiétázók. A vegán csoport tagjai annyit ehettek, amennyivel jól laktak, míg a kontrolcsoport csak korlátozott kalóriamennyiséget fogyaszthatott.
A vegán diéta fogyasztó hatása a csökkentett kalóriaszámban rejlik. Éppen ezért azonos mennyiségű kalóriabevitel esetén, a vegán diéta nem fogyaszt hatékonyabban, mint más étrendek.
A vegán diéta egyéb pozitív hatásai
Az olyan növényi alapú diéták, mint a vegán étrend segíthetnek csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek, illetve az idő előtti elhalálozás veszélyét. A feldolgozott húsok csökkentése, vagy kizárása továbbá az Alzheimer-kór, illetve a szívbetegség vagy rák okozta elhalálozás kockázatát is csökkenti.
A vegán diéta hátrányai
Mivel a vegán diéta minden jellegű állati származék fogyasztását tiltja, olyan kulcsfontosságú tápanyagok hiányoznak belőle, mint a B12- és a D-vitamin, a jód, a kalcium, a cink, és az omega-3 zsírsavak.