3. Szénhidrátcsökkentett diéták
A szénhidrátcsökkentett diéták már rég óta nagyon népszerűek a fogyni vágyók köreiben. Ennek a diétának számos fajtája létezik, és mindegyikük 20-150 gramm közé korlátozza a napi bevitt szénhidrátmennyiséget.
A szénhidrátcsökkentett diéta fő célja, hogy a szervezet a zsírtartalékait használja inkább fel energiaforrásként, mint a bevitt szénhidrátokat.
Hogy működnek a szénhidrátcsökkentett diéták?
A szénhidrátcsökkentett diéták szinte korlátlan mennyiségű fehérje és zsír fogyasztását írják elő, miközben drasztikusan korlátozzák a bevitt szénhidrátok mennyiségét.
Amikor a szervezet kevés szénhidrátot kap, a zsírsavak a vérbe kerülnek, és eljutnak a májig, ahol ketonokká alakulnak át. Ezeket a zsírsavakat és ketonokat használja fel szervezeted energiaforrás gyanánt a szénhidrátok helyett. Ezt nevezzük ketózisnak.
Mennyire hatékonyak a szénhidrátcsökkentett diéták?
Számos tanulmány is bizonyítja, hogy szénhidrátok korlátozása rendkívül hatékony lehet a fogyni vágyók számára, különösen a túlsúlyosak és elhízottak köreiben. Ezek az étrendek hatékonyak a veszélyes hasi zsírpárnák eltüntetésére, amelyek körbefoghatják az ember szerveit.
Az csökkentett szénhidrátmennyiséget fogyasztók szervezet idővel eléri a ketózis állapotát. Számos kutatás eredményei bizonyítják, hogy az ilyen, úgynevezett ketogén diéták akár kétszer olyan gyorsan segíthetnek megszabadulni a súlyfeleslegtől, mint a kalóriacsökkentett étrendek.
A szénhidrátcsökkentett diéták egyéb pozitív hatásai
A szénhidrátcsökkentett diéták általában az étvágyat is csökkentik, így ritkábban érzed magadat éhesnek, és kevesebb kalóriát fogyasztasz majd.
A korlátozott szénhidrát-bevitel továbbá jó hatással lehet számos olyan kockázati tényezőre, mint a vér trigliceridtartalmára, a koleszterinszintre, a vércukorszintre, az inzulinszintre és a vérnyomásra.
A szénhidrátcsökkentett diéták hátrányai
A szénhidrátcsökkentett diéták során néhány fogyókúrázó nagyon kellemetlenül érezheti magát. A diéta továbbá fokozhatja rossz „LDL” koleszterinszintet.
Rendkívül ritka esetekben a legszigorúbb szénhidrátcsökkentett diéták diabéteszes ketoacidózist okozhatnak, amely azonnali kezelésre szorul, különben halált okozhat.